Kars Harakani Havalimanı Uçak Bileti

Kars Harakani Havalimanı

Kars Harakani Havalimanı Hakkında

Kars şehrinin uçuş ihtiyacını karşılamak üzere 1988 yılında hizmete açılan Kars Harakani Havalimanı, şehir merkezine 6 km uzaklıktaki Karacaören Köyü'nde bulunmaktadır. İlk açıldığında 300m²’lik bir alana kurulmuş olan Kars Havalimanı, 2013 yılından itibaren 35.946m²’lik bir alanda hizmet vermeye başlamıştır. Dış hat trafiğine 1993 yılında açılan Kars Havalimanı, yolcularına iç ve dış hat hizmetlerini tek terminal üzerinden vermektedir. Kars’ın yanı sıra Ardahan ve Artvin gibi çevre illerin de uçuş ihtiyacını karşılayan Kars Harakani Havalimanı’nda 1 adet beton kaplama pist, 1 adet apron ve 1 adet de taksi rutu bulunmaktadır. Hem iç hat hem dış hat uçuşlarının gerçekleştiği havalimanında gümrük müşavirliği hizmeti de verilmektedir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük havaalanı olma özelliği taşıyan Kars Harakani Havalimanı yılda ortalama 500 bin kişiyi ağırlamaktadır. 

 

Kars Harakani Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Tek katlı bir bina olarak inşa edilmiş olan Kars Harakani Havalimanı’nın dış hat ve iç hat hizmetleri bir arada verilmektedir. Alan içerisinde 1 adet gelen yolcu ve 1 adet giden yolcu salonu bulunmaktadır. Ayrıca havalimanında ücretli olarak giriş yapabileceğiniz bir adet VIP salonun yanı sıra bir adet de CIP salonu mevcuttur. 

 

Sağlık Hizmetleri

Kars Harakani Havalimanı tek terminalli bir havalimanı olsa da yolcuların ihtiyaç duyabileceği birçok olanağa sahiptir. Doğu Anadolu’nun ilk havaalanı olan bu havalimanında bir doktor, bir acil tıp teknisyeni ve bir ambulans şoföründen oluşan üç kişilik bir ilk yardım ekibi ve bir sağlık ünitesi bulunmaktadır. Ayrıca olası herhangi bir sağlık sorununda, havalimanına 3 km mesafede bulunan Kars Harakani Devlet Hastanesi’ne de başvurabilmektedir.

 

Bebek Bakım Odası

Hem iç hem dış hat uçuşlarının gerçekleştirildiği Kars Harakani Havalimanı’nda bebekli yolcular için özel olarak hazırlanmış 2 adet bebek bakım odası bulunmaktadır. 

 

Bankacılık Hizmetleri

Kars Harakani Havalimanı’nda birçok farklı bankanın para çekme, para yatırma, havale ve EFT gibi bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz ATM’leri bulunmaktadır.   

 

Döviz

Havalimanında 1 adet döviz bürosu bulunmaktadır. Uçuşunuz öncesinde veya sonrasında döviz işlemlerinizi havalimanında bulunan döviz bürosunda gerçekleştirebilirsiniz. 

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Kars Harakani Havalimanı’nda değerli eşyalarınızı veya çantalarınızı saklayabileceğiniz bir kilitli dolap sistemi bulunmamakla birlikte bazı eşyalarınızı kısa süreli olarak emanet edebileceğiniz bir emanet eşya ofisi bulunmaktadır. Bagajlarınızı taşımak için yardıma ihtiyacınız varsa havalimanında bulunan bagaj arabalarını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca havalimanında valizlerinizin üzerini kaplayabileceğiniz bir adet bagaj kaplama istasyonu da bulunmaktadır. 

 

Alışveriş Noktaları

Kars Harakani Havalimanı’nda yiyecek ve içeceklerin yanı sıra gazete ve dergi gibi ihtiyaçlarınızı da temin edebileceğiniz iki adet büfe bulunmaktadır. Ayrıca havalimanında bulunan kafede uçuşunuz öncesinde bir şeyler atıştırabilirsiniz. Kars Harakani Havalimanı uluslararası bir havaalanı olmasına rağmen duty free mağazası bulunmamaktadır. 

 

İbadet Noktaları

Kars Harakani Havalimanı’nda yolcuların ibadet edebilmeleri için ayrılmış mescitler bulunmaktadır. 3 adet erkek ve 2 adet kadın olmak üzere toplamda 5 adet ibadet noktası bulunmaktadır.

 

Otopark

İç hatlar terminalinin karşısında aracınızı park edebileceğiniz geniş bir otopark alanı bulunmaktadır. Ayrıca havaalanının otoparkında engelli yolcuların kullanımı için özel olarak ayrılmış park alanları da mevcuttur. 

 

Wi-Fi/Şarj

Kars Harakani Havalimanı’nda bilgisayarınızı, tabletinizi veya telefonunuzu ücretsiz bir şekilde bağlayabileceğiniz bir Wi-Fi ağı bulunmaktadır. Havalimanında ayrı bir şarj istasyonu bulunmamakla birlikte neredeyse her noktada elektronik cihazlarınızı şarj edebileceğiniz prizler mevcuttur.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Kars Harakani Havalimanı’nda yiyecek ve içecek satın alabileceğiniz iki büfeye ek olarak uçuşunuzdan önce oturup dinlenebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. 

 

Yakın Oteller

Kars Harakani Havalimanı’nın çevresinde konaklayabileceğiniz farklı özellikte ve fiyatta birçok otel bulunmaktadır:

  • Arifoğlu Airport Hotel: Havalimanına 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır. 
  • The Kars Park Hotel: Havaalanına 3 km uzaklıkta bulunan otele taksi ile hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. 
  • Grand Ani Hotel: Şehir merkezine 500 m, havaalanına 3 km mesafede bulunan otele ulaşımınızı taksilerle gerçekleştirebilirsiniz. 
  • Winter City Hotel: Havalimanına 4.6 km mesafede bulunan otele taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 
  • Kars Atapark Boutique Hotel
  • Sapran Deluxe Hotels

Kars şehrine gerçekleştireceğiniz seyahatinizde uçuşunuz sonrasında konaklama ihtiyacınız olması halinde otel.com sitesini kullanarak Kars otelleri hakkında bilgi alabilir, tercih ettiğiniz otele rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 

 

Kars Harakani Havalimanı Ulaşım Rehberi

Kars Harakani Havalimanı’na ulaşımınızı; otobüs, minibüs, havalimanı servisleri ve taksilerin yanı sıra dilerseniz araç kiralama veya transfer ile de sağlayabilirsiniz. 
 

Metro/Tren

Kars Harakani Havalimanı’na ulaşım sağlayabileceğiniz bir metro ya da tren hattı bulunmamaktadır. 
 

Otobüs

Kars Havalimanı ve şehir merkezi arası ulaşımınızı belediye otobüsü ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile sağlayabilirsiniz. Eğer ulaşımınızı minibüsle gerçekleştirmek isterseniz havalimanının giriş kapısının önünden geçen minibüsleri tercih edebilirsiniz. 
 

Taksi

Şehir merkezine 6 km gibi yakın bir mesafede bulunan Kars Harakani Havalimanı’ndan şehir merkezine havalimanında haftanın her günü 24 saat hizmet veren taksiler aracılığıyla konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

 

Transfer

Kars Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için özel transfer hizmeti almak isterseniz havalimanında bulunan tur şirketleri aracılığıyla transferinizi organize edebilirsiniz. 
 

Shuttle

Şehir merkezi ile havalimanı arası ulaşımınızı uçak saatlerine uygun şekilde sefer düzenleyen havalimanı servisleri ile ortalama 25 dakika gibi bir sürede gerçekleştirebilirsiniz. 
 

Araç Kiralama

Havalimanından şehir merkezine ulaşımınızı konforlu bir şekilde sağlamak ve seyahatiniz süresince şehir merkezi ve çevresini rahat bir şekilde gezmek isterseniz havalimanında hizmet veren firmalardan araç kiralama hizmeti de alabilirsiniz. Kiralama hizmeti alabileceğiniz firmalardan bazıları:

  • Kars Havalimanı Oto Kiralama
  • Avis
  • Budget

Şeklinde sıralanabilmektedir.