İstanbul Havalimanı Uçak Bileti

İstanbul Havalimanı

İstanbul Varışlı Uçuşlar
Taşkent - İstanbul
29 Temmuz 2024
14281,44başlayan fiyatlar
Iğdır - İstanbul
15 Ağustos 2024
2547,99başlayan fiyatlar
İstanbul Kalkışlı Yurtiçi Uçuşlar

İstanbul Havalimanı Hakkında

İstanbul Havalimanı 76,5 kilometrekare alan üzerine inşa edilmiş ve 29.10.2018 tarihinde kademeli olarak hizmet vermeye başlamıştır. Şehir merkezine 30 km uzaklıkta olan havalimanı, 10.000.000 yolcu kapasitesine sahiptir. İstanbul’un en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyan İstanbul Havalimanı, Avrupa yakasındaki Arnavutköy ilçesinde bulunmaktadır. Çatalca, Göktürk-Arnavutköy Kavşağı’nda Kuzey Ormanlarına çok yakın bir alanda konumlanmıştır. Hemen yanında da Terkos Gölü bulunmaktadır. Dünyada üzerinde ekleme yapılmadan sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı olma özeliğini taşımaktadır. 143 adet uçak geçiş köprüsü bulunan havalimanı aynı anda 114 tane uçağın ulaşım hizmeti sunmasına izin verebilmektedir. Havalimanı toplamda 250 adet havayolu şirketi ile birlikte çalışmaktadır. Avrupa’nın en büyük havalimanı otoparkına sahip olan havalimanının 18 bin araç kapasitesi vardır. İstanbul’un ana havalimanı olarak yolcularına kaliteli bir hizmet sunmaktadır. 

 

İstanbul Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

5 bin metrekarelik özel yolcu salonları ile 5 yıldızlı otel standartlarında konforlu bir hizmet sunmaktadır. Bu salonların içerisinde yatak odaları, cep sineması, duş odaları gibi alanlar bulunmaktadır. Seyahatiniz sırasında oluşan kısa süreli boşluklarda bu salonlardan belirli bir ücret karşılığında faydalanmanız mümkündür.

 

Sağlık Hizmetleri

İstanbul Havalimanı içerisinde birçok farklı noktada sağlık hizmet servisi verilmektedir. Mobil sağlık istasyonlarının 4 tanesi terminalin hava tarafında bulunurken 1 tanesi kara tarafında yer almaktadır. Acil servisler konusunda 3 adet hava tarafında, 2 adet kara tarafında olmak üzere 5 adet acil ambulans havalimanında aktif olarak hizmet vermektedir.  Tüm yolculara yardımcı olabilmek adına 7/24 hizmet vermekte olan acil sağlık çağrı merkezi (65 555/4441442) bulunmaktadır. 23 adet otomatik harici defibrillator cihazı kalp krizi geçiren yolcular için havalimanın farklı noktalarında kullanıma sunulmuştur. Dış hatlar kara tarafında Melike Sultan Eczanesi, giden yolcu iç hatlar kara tarafında International Eczanesi, dış hatlar kara tarafında İstanbul Airport Eczanesi bulunmaktadır.

 

Bebek Bakım Odası

İstanbul Havalimanı tarafından özenle hazırlanmış hijyenik, konforlu ve sevimli tasarımı ile bebek bakım odalarından ihtiyacınız olan süre boyunca faydalanabilirsiniz. Ve havalimanının farklı noktalarında bu hizmete kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Giden yolcu katındaki bebek odaları:

 • Dış hatlarda 4 adet, 
 • 1 adet iç hatlarda, 
 • 1 adet check-in bölgesinde 
 • Gelen yolcu katında 1 adet.

 

Bankacılık Hizmetleri

4 ayrı noktada ATM hizmeti verilmektedir. Bu ATM’leri şu şekilde sıralayabiliriz:

Gelen Yolcu Katı

1.Dış Hatlar- Kara Tarafı:

Denizbank-​​ ATM

Halkbank- ATM

TEB – ATM

Türkiye İş Bankası- ATM

Vakıfbank- ATM

Yapıkredi Bankası- ATM

Ziraat Bankası – ATM

2.İç Hatlar- Kara Tarafı:

Denizbank- ATM

Garanti Bankası- ATM & Şube

HSBC- ATM

QNB Finansbank- ATM

TEB- ATM

Türkiye İş Bankası – ATM & Şube

Vakıfbank- ATM

Yapı Kredi Bankası- ATM

Ziraat Bankası – ATM & Şube

​​​​​​​​​​Bankalar ATMler

Giden Yolcu Katı

3.Dış Hatlar- Kara Tarafı:

Denizbank- ATM

QNB- ATM

TEB- ATM

Türkiye İş Bankası- ATM

Yapı Kredi Bankası – ATM

Ziraat Bankası – ATM

4.İç Hatlar- Kara Tarafı:

Denizbank- ATM

Halkbank – ATM

TEB – ATM

Türkiye İş Bankası- ATM

Yapı Kredi Bankası- ATM

Ziraat Bankası – ATM

 

​​Döviz

İstanbul Hava Limanı’nda 43 adet döviz bürosu yolculara hizmet vermektedir.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı içerisinde 65 ayrı noktada bagaj arabaları ile hizmet verilmektedir. Toplamda 1000 adet alışveriş bagaj aracı ve 3500 adet bagaj aracı bulunmaktadır. Bagaj arabasını belli bir ücret karşılığında aldıktan sonra size verilen fişle beraber teslim edebilir ve paranızı alabilirsiniz. Ayrıca havalimanındaki bagaj sarma hizmeti ile bagajınızın çizilmesini ya da kırılmasını önleyebilirsiniz. 

Terminalde toplamda iki adet emanet bagaj ofisi bulunmaktadır. Bu elektronik emanet noktalarına bagajlarınızı güvenle bırakabilirsiniz. Kiralama ilk altı saatte küçük bagajlar için 30 TL büyük bagajlar için 50 TL’dir. Gecikme ücreti ise süresi tamamlandıktan sonra her 24 saate küçük bagaj için 50 TL büyük bagaj için 80 TL’dir. 

 

Alışveriş Noktaları

Duty Free işletmesi 3 bine yakın çalışanı ve yaklaşık 100 adet Uluslararası marka ile yolculara kapsamlı bir alışveriş hizmeti vermektedir. Giyim, parfüm, kozmetik, aksesuar, çanta, çiçek, teknolojik eşyalar gibi birbirinden farklı alanlarda ve yurt içindeki fiyatlardan daha düşük şekilde alışveriş imkânı edinebilirsiniz.

 

İbadet Noktaları

Havalimanında yolcuların dini gerek ve ihtiyaçlarını sağlayabilecekleri ibadet alanları mevcuttur. Kadınlar ve erkekler için özel 22 adet mescit bulunmaktadır. Ayrıca tüm yolcuların hizmetine sunulan 3 adet dua odası bulunmaktadır bu odaların yerleri şu şekildedir; giden yolcu katı F piyeri, giden yolcu katı dış hatlar hava tarafı, gelen yolcu katı dış hat karşılayıcılar holü. 

Ayrıca 8070 metrekare kapalı alana sahip, 6230 kişinin aynı anda ibadet edebileceği, 2 adet minaresi bulunan bir cami bulunmaktadır.
 

Otopark

40.000 araç kapasiteli otoparkta yolculara yüksek standartlarda, vale, otopark ve araç bakım hizmetleri verilmektedir. Merkezi olarak sunulan birkaç hizmeti şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Araç yıkama
 • Oto kuaför
 • Lastik değişimi
 • Lastik bankası
 • Mini bakım
 • Akaryakıt dolum hizmeti

Otopark içerisindeki araçlar 7/24 kamera ile takip edilmektedir. Arabam Nerede uygulaması yardımıyla aracınızın nerede olduğunu anında öğrenebilirsiniz. Araç Rotam uygulamasını kullanarak en hızlı yöntemle aracınıza erişebilirsiniz. Park etme konusunda otogardaki araç yönlendirme sistemi ile herhangi bir sorun yaşamadan kolayca aracınızı park edebilirsiniz. Ödeme işlemlerinde de otomatik ve NFC ödeme yolu ile tüm yolculara büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Vale hizmeti ve daha birçok özel hizmetle beraber güvenli ve konforlu bir otopark sistemi sunulmaktadır.

Engelli yolcular özel olarak azami 15 gün ücretsiz otopark hizmetinden yararlanabilmektedirler. Ancak bakanlık tarafından verilmiş olan engelli kimlik kartı, engelli raporu ya da adına özel olarak çıkarılmış engelli tescilli araç ruhsatını yetkili personele göstermeleri gerekmektedir. 

 

Wi-Fi/Şarj

Türk Telekom’un sağladığı kablosuz internet kiosklarında SMS ya da pasaport yolu ile 1 saatlik internet hizmetinden yararlanabilirsiniz. Havalimanının çeşitli bölgelerine dağılmış olan bu wi-fi kioskları sayesinde kesintisiz internet erişimi sağlayabilirsiniz.

Check-in bekleme alanlarında ve kapıların yanlarında bulunan şarj istasyonlarını kullanarak elektronik cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Ayrıca eko- bisikletlerle 10 dakika pedal çevirerek sağlığınıza destek olacak şekilde telefonunuzu şarj etmeniz mümkün. Bu yöntemle free- shop ve yeme- içme alanlarında özel indirimler kazanabilirsiniz.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Farklı zevklere hitap eden zengin bir restoran ve kafe yelpazesine sahiptir. Hafif atıştırmalıklardan, tam donanımlı menülere kadar geniş bir yeme içme hizmeti sunulmaktadır. Bu restoran ve kafelerin isimleri şu şekildedir; Brewmark, Burger King, Carl’s Jr., Chocnette Cafe, Crousty Co, Çay Saati, Deli Aux Pain, Enva, HD Döner, Gourmet Triology- Gram, Gourmet Triology- Pizzeria Enzo, Gourmet Triology- Vivanda Burger, HD İskender, H- Quick, Jackies Bar & Burger Jack, Malatya Pazarı, Mood Up, Mvnch, Pidem, Popeyes, Refresh, Sbarro, Seferi, Shake Shack, Simit Sarayı, Sincerely Yogurt, Starbucks, Subway, Tadında Anadolu, Taze Fresh, Tickerdaze, Turcuisine, Via Cafe (Bakery), Via Kiosk, Yo! Sushi.

 

Yakın Oteller

İstanbul Havalimanı’ndaki uçuşlarınız sonrasında konaklama ihtiyacınız için İstanbul otelleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye otel.com internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 • Kule Otel: Özel araç ile 13 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Coisin Royal Otel: Özel araç ile 17 dakikalık mesafededir. Otobüs durağına 20 dakikalık yürüme mesafesinin ardından H- 6 – 336T hattı ile 40 dakika içerisinde otele ulaşabilirsiniz.
 • Menalo Hotel Premium: Özel araç ile 12 dakika sürmektedir. Otobüs ile H-6 hattı üzerinden 59 dakikalık mesafededir.
 • Lily Airport Hotel: Özel araç ile 17 dakikada otele ulaşabilirsiniz. Otobüs ile H-6 hattı üzerinden 1 saat 6 dakikalık bir mesafededir.
 • Airport Kumsal Otel: Tayakadın İhsaniye yolu üzerinden özel araçla 26 dakikalık mesafededir.
 • Private Villa Room: Özel araçla 15 dakikada otobüs ile H-6 hattı üzerinden 58 dakikada ulaşabilirsiniz.
 • Kılıç Motel: Özel araç ile 25 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.
 • MQ Otel Suits: Özel araç ile D020 üzerinden 26 dakikalık mesafededir. Otobüs ile H-6- 336K hattı üzerinden 2 saat 7 dakika içerisinde otele ulaşabilirsiniz.
 • İstanbul Airport Durusu Clup Hotel: Özel araçla gidildiğinde D020 yolu üzerinden varış süresi 13 dakikadır. Otobüs ile H-6- 36YS hattı üzerinden 2 saat 23 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Reel Hotel Airport
 • ACAR- AİRPORT Hotel
 • Hidden Hills Hotel
 • Ottoman Hotel
 • Med Airport Hotel

 

İstanbul Havalimanı Ulaşım Rehberi

 

Metro/Tren

Metro şu anda aktif olarak hizmet vermemektedir. İnşası süren ve havalimanının içerisinde girişi bulunan metronun 2022 yılının ortalarında yolcuların hizmetine sunulması planlanıyor.

Marmaray ya da metrobüsle şehir merkezine seyahat edebilmek için birkaç otobüs aktarması yapmanız gerekmektedir. 

Beylikdüzü ya da Bakırköy’deki havalimanı otobüslerine binerek metrobüse geçiş yapabilirsiniz.

Yenikapı-Sirkeci otobüs hattı üzerinden Marmaray’a ulaşabilirsiniz. Bu hat üzerindeki otobüsler 12 dakikada bir yeni sefer yapmaktadır.

 

Otobüs

İstanbul havalimanından merkeze ulaşım için H2, H3 VE H4 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İETT otobüslerinin hatlarını şöyle maddeleyebiliriz:

 • H2: Mecidiyeköy- İstanbul Yeni Havalimanı Hattı
 • H3: İstanbul Yeni Havalimanı- Halkalı Otobüs Hattı 
 • H4: İstanbul Yeni Havalimanı- Atatürk Havalimanı Otobüs Hattı
 • İstanbul Yeni Havalimanı Otobüs Hatları
 • Beylikdüzü Tüyap
 • Otogar
 • Bakırköy
 • Yenikapı-Sirkeci
 • Beşiktaş
 • Alibeyköy Cep Otogarı
 • Kadıköy
 • Pendik
 • Hacıosman
 • Tepeüstü
 • Arnavutköy
 • Kemerburgaz
 • Sarıyer
 • Başakşehir
 • Bahçeşehir
 • Mahmutbey Metro
 • Halkalı
 • Mecidiyeköy

 

Taksi

Havalimanında 7 gün 24 saat hizmet veren taksi durakları bulunmaktadır. Havalimanı 3 farklı araç ulaşım hizmeti sunmaktadır. Bunlar siyah renk, mavi renk ve turuncu renkte farklı özelliklerde ve kapasitelerdeki araçlardır. Duraklar; plaza bölümü iç ve dış hat yolcu çıkış kapılarında ve 2.kattaki gidiş katında bulunmaktadır. Taksi ücretleri taksi kooperatifine bağlı UKOME kararları baz alınarak ücretlendirilmektedir. Kredi kartı ile ödeme seçenekleri bulunmaktadır.

 

Transfer 

İstanbul havalimanı ile birlikte çalışan hızlı konforlu hizmet sunan transfer servisleri bulunmaktadır. Bazı transfer firmaları şu şekildedir: Kayo Vip Transfer, Pro go.

 

Shuttle

HAVAİST otobüsleri ile şehir merkezinden İstanbul Havalimanı’na ulaşmanız mümkündür. 18 farklı hatta 150 adet otobüs özel olarak bu ulaşım hizmetini sağlamaktadır. HAVAİST duraklarını ve hatlarını şöyle sıralayabiliriz:

İST1: İstanbul Yeni Havalimanı – Yenikapı hattı

İST2: İstanbul Yeni Havalimanı- TÜYAP hattı

İST7: Kozyatağı Metro- İstanbul Yeni Havalimanı hattı

İST19: aksim-Beşiktaş- İstanbul Yeni Havalimanı hattı

 

Araç Kiralama

Uçuştan hemen sonra ya da öncesinde size uygun olan firmalarla iletişime geçebilir ya da ofislerine başvurabilirsiniz. Uzun ya da kısa süreli olarak seyahat planlarınıza uygun olacak özelliklere sahip firmalardan kolayca araç kiralayabilirsiniz.

 Bu firmalarda bazıları: 

 • Sixt rent a car
 • B2carlease
 • Aria rent a car
İstanbul Havalimanı [IST] Uçan Havayolları Tüm Havayolları