Iğdır Havalimanı Uçak Bileti

Iğdır Havalimanı

Iğdır Havalimanı Hakkında

Iğdır Havalimanı Türkiye’nin en doğusunda yer alan havalimanıdır. Havalimanı, Küllük köyü yakınlarında bulunup Iğdır şehir merkezine uzaklığı 16 kilometredir. Havalimanı inşaatına 1996 yılında başlanmış fakat inşaat tamamlanmadan 2001 yılında durdurulmuştur.  Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı çalışmalarına 12 Haziran 2010 tarihinde yeniden başlanılmıştır.  Havalimanı açılışı dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Temmuz 2012’ de yapılmıştır. Sadece iç hatlar uçuşuna yer veren havalimanında dış hatlar uçuşu bulunmamaktadır.

 

Iğdır Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda 1 adet gelen yolcu salonu, 1 adet giden yolcu salonu bulunur. Terminal içerisindeki salonlar yolcuların rahat bir şekilde dinlenebilmesine uygun olarak tasarlanmıştır. Havalimanı içerisinde 1 adet Vip salonu yer alır. 

 

Sağlık Hizmetleri

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı terminal binasında sağlık hizmeti verilmektedir. Yolcuların sağlık sorunları karşısında derhal müdahale edilebilmesi için sağlık çalışanları yer alır. Bina içerisinde bulunan sağlık odası sayısı 2 adettir.

 

Bebek Bakım Odası

Havalimanı terminal binası içerisinde bebeklerin öz bakım ihtiyaçlarının giderebilmesi için 1 adet bebek bakım odası bulunur. Bebek bakım odaları bebeklere ve ebeveynlere uygun olarak hazırlanmıştır. 

 

Bankacılık Hizmetleri

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı içerisinde yolcuların bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebilmesi için hizmet sunulmamaktadır.

 

Döviz

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı uluslararası bir havalimanı olmaması sebebiyle döviz bürosu yer almaz.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı içerisinde emanet bırakılabilen kilitli dolap hizmeti bulunmaz. Bina içerisinde bagaj konveyörü bulunur.

 

Alışveriş Noktaları

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz alışveriş noktaları mevcuttur. Bu dükkânlardan çeşitli yöresel ürünler satın alabilirsiniz. Havalimanında dış hatlar uçuşu bulunmaması sebebiyle duty free alanı bulunmaz.

 

İbadet Noktaları

Havalimanı terminal binası içerisinde yolcuların ibadetlerini gerçekleştirebilmesi için 2 adet mescit bulunur. Mescitler hijyen koşullarına uygun olarak düzenlenmiştir. 

 

Otopark

Gelen ve giden yolcuların arabalarını park edebilecekleri otopark terminal içerisinde bulunur.  Otoparkın araç kapasitesi 85 araçlıktır.

 

Wi-Fi/Şarj

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı içerisinde elektronik aletlerin şarj edilebilmesi için kullanılan şarjmatikler yer alır. Havalimanı terminal binası içerisinde wi-fi ağı mevcut değildir.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı içerisinde yolcuların dinlenip yeme içme ihtiyaçlarını giderebileceği 1 adet kafe ve 1 adet büfe bulunur. Uçuş saatinizi beklerken havalimanı içerisinde bulunan kafe çay veya kahvenizi yudumlayıp keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

Yakın Oteller

Iğdır Havalimanı bünyesinde konaklama ihtiyacının karşılanabilmesi için otel bulunmaz. Havalimanına yakın otellerde konaklama yapabilir, havalimanına kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konaklayabileceğiniz otel listeleri şöyledir:

  • Hotel Gold Yıldırım
  • Hotel Dedemin
  • Hotel Azer
  • Yılay Hotel
  • Alkış Hotel
  • Olimpia Hotel
  • Grand Derya Hotel

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra konaklayabileceğiniz otellerin tam listesine otel.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Iğdır otelleri listesinden size en uygun olan otelin hizmetlerini inceleyebilir istediğiniz zaman rezervasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Iğdır Havalimanı Ulaşım Rehberi

 

Metro/Tren

Iğdır’da havalimanına ulaşımı sağlayan metro ve tren hattı bulunmaz.

 

Otobüs

Havalimanından şehir merkezine giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Ekonomik bir ulaşım şekli olan otobüsler ile 30 dakika yolculuğun ardından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

 

Taksi

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na gitmenin en konforlu yollarından biri taksilerdir. Havalimanı terminalinden uçuş saatlerine göre hizmet veren taksiler bulunur. Bu taksileri kullanarak şehir merkezine ve diğer ilçelere ulaşabilirsiniz.

 

Transfer

Havalimanından gideceğiniz yere konforlu ve hızlı ulaşım sağlamanız transferlerle mümkündür. Konakladığınız oteller transfer hizmeti sunuyorsa bunlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca transfer hizmeti veren özel şirketlerle iletişime geçip transfer hizmeti alabilirsiniz. Rimal Turizm Rent a Car, Cenk Rent a Car transfer hizmeti vermektedir.

 

Shuttle

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı için shuttle hizmeti verilmemektedir.

 

Araç Kiralama

Havalimanına ulaşım için toplu taşıma araçları kullanmak istemeyen yolcular için araç kiralama seçeneği mevcuttur. Terminal binası içerisinde ve şehir merkezinde bulunan araç kiralama şirketlerini kullanabilirsiniz. Araç kiralama acenteleri arasından en çok tercih edilen Rimal şirketi ile iletişime geçip kiralama yapabilirsiniz. Acentenin merkez ofisinden kiralayacağınız aracı havalimanı içerisinde yer alan büroya bırakabilirsiniz.