Hatay Havalimanı Uçak Bileti

Hatay Havalimanı

Hatay Varışlı Uçuşlar
İstanbul - Hatay
27 Temmuz 2024
7166,26başlayan fiyatlar

Hatay Havalimanı Hakkında 

Türkiye’nin güneyinde yer alan Hatay Havalimanı 2007 yılında hizmete açılmıştır. 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uçuşuyla birlikte dış hat seferlerine de başlanmıştır. Bu havalimanı, Antakya’ya 27 İskenderun’a ise 30 km uzaklıkta konumlanmıştır. Aktif olarak kullanılan iç hat terminali 1007 metrekare, dış hat terminali ise 1897 metrekaredir. Havalimanı şehir merkezine ortalama 27 km uzaklıktadır. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerine sefer düzenlenen havalimanında dünyaya açılan bir kapı görevi görmektedir. Çok sayıda yabancı ve yerli turistin ulaşım amacıyla tercih ettiği bu havalimanı, 2015 yılında yaklaşık 900 bine yakın yolcuya hizmet vermiştir. 

 

Hatay Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme Salonları  

2007 yılından beri hizmet vermekte olan bu havalimanının iç hatlar ve dış hatlar terminalinde bekleme salonu bulunmaktadır. Burada yolcular seyahat öncesi veya sonrasında dinlenebilmektedir. 

 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanında bulunan iç ve dış hatlar terminallerinde acil durumlar için, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından sağlık hizmeti verilmektedir. 

 

Bebek Bakım Odası

Sadece iç hat terminalinde yolcuların kullanımına sunulmuş olan bebek bakım odaları bulunmaktadır. Bu bebek bakım odalarını günün her saati kullanmak mümkündür. 

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanında hem iç hem de dış hat terminallerinde kullanılabilen Ziraat, Garanti, Denizbank veya Halkbank gibi çeşitli bankalara ait ATM’ler bulunmaktadır. 

 

Döviz

Özellikle dış hat terminalinde para transferi ya da para değişimi gibi işlemlerin yapılabileceği döviz büroları yolculara hizmet vermektedir. 

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanında yapılan her seferde bagaj sınırı uygulanmaktadır. Ayrıca bu bagajların taşınabilmesi için havalimanı girişinde pek çok yük taşıma aracı bulunmaktadır. Bu bagajlar, belirli bir ücret karşılığında araçlarla içeriye taşınabilmektedir. Uçak içinde bulunan el bagajları için kullanılan dolaplar dışında kilitli dolap hizmeti sağlanmamaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanında Duty Free hizmeti bulunmaktadır. Geniş ürün yelpazesine sahip bu Duty Free alanlarında, yiyecek-içecek alışverişi, kozmetik alışverişi, hediyelik eşya ya da oyuncak alışverişi yapmak mümkündür. Buradaki bütün hizmetler Sun Duty Free şirketi tarafından sağlanmaktadır. 

 

İbadet Noktaları

Çeşitli yerli ya da yabancı ülkeye sefer düzenlenen bu havalimanında, yolcuların kullanımın açık ibadet alanları veya mescitler bulunmaktadır. 

 

Otopark

Hatay Havalimanı'na özel araçla gelenler için yaklaşık 240 sivil araç ve 65 VIP araçlık otopark bulunmaktadır. Otopark konum itibariyle iç hatlar terminalinin önündedir. Ayrıca otopark alanında hareketi kısıtlı yolcular içinde özel park alanları ayrılmıştır. 

 

Wi-Fi/Şarj

Havalimanında bulunan dinlenme veya bekleme salonlarında ücretsiz internet hizmeti verilmektedir. Elektronik aletlerin şarj edilebilmesi için dinlenme salonunda priz bulunmaktadır. Ayrıca ücretli olarak kullanılabilen şarj kutuları da yolcuların kullanımına sunulmaktadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanında kısıtlı sayıda kafe ve restoran bulmak mümkündür. Özellikle Havalimanı kafe veya Airport cafe, dinlenmek veya çay-kahve içebilmek için en sık kullanılan alanlardır. 

 

Yakın Oteller

Havalimanı konum olarak şehir merkezine uzak olduğu için yakınında çok fazla otel bulunmamaktadır. Şehir merkezinde bulunan;

 • Büyük Antakya Oteli
 • Orontes Oteli
 • Büyük Özcihan Oteli
 • Çağlayan Oteli
 • Antik Beyazıt Oteli
 • Büyük Çınar Oteli
 • Defne Prenses Oteli
 • Mozaik Otel
 • Kutlubay Oteli
 • Seyran Oteli
 • Arsuz Oteli
 • Sun Inn Otel
 • Truva Life Otel Samandağ gibi otellerde konaklamak mümkündür. 

Hatay Havalimanı’na yapacağınız uçuşlar sonrası konaklama ihtiyacınız olursa, Hatay otelleri için otel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Hatay Havalimanı Ulaşım Rehberi

Havalimanına ulaşım için pek çok alternatif yöntem bulunmaktadır. Taksi, servis aracı, otobüs gibi araçlar en sık kullanılanlardır. 

 

Metro/Tren

Havalimanına direkt sefer yapan veya ulaşımı sağlayan metro veya tren hattı bulunmamaktadır. 

 

Otobüs

Havalimanının şehir merkezine olan uzaklığından kaynaklı olarak belediye otobüsleri güzergâh dışı hizmet vermemektedir. 

 

Taksi

Havalimanına ulaşmak ya da havalimanında şehir merkezine ulaşmak için kullanılan en basit ve güvenli yöntemlerden biri taksilerdir. Şehrin birçok yerinde bulunan taksileri kullanarak havalimanına ulaşmak oldukça kolaydır. Ayrıca ağır bagajların taşınabilmesi için de taksi idealdir. Hatay Havalimanı taksi, hemen girişte bulunan taksi duraklarından bir tanesidir. 

 

Transfer

Havalimanına transfer hizmeti veren pek çok firma bulunmaktadır. Özellikle de fazla bagajı bulunan yolcuların tercih ettiği özel transfer araçlarından faydalanabilmek için önceden rezervasyon yaptırmak yeterlidir. Selimgül Transfer, Hasgül Transfer ve SNR Transfer gibi firmalar bu hizmeti sağlamaktadır. 

 

Shuttle

Ulaşımda kullanılan en hızlı yöntemlerden biri de servis araçlarıdır. Havalimanlarında bulunan servis araçları belirli duraklardan yolcuları alarak sefer saatinden önce havalimanına taşımaktadır. Havalimanında bulunan HAVAŞ servis araçları belirli ücret karşılığında yolcu taşımacılığı yapmaktadır. 

 

Araç Kiralama

Şehrin çeşitli yerlerinde bulunan araç kiralama acentelerinden araç kiralayarak havalimanına ulaşmak mümkündür. Farklı araç modellerini barındıran bu acentelerde önceden rezervasyon yaptırarak istenilen gün ve saatte araç edinmek mümkündür.  Selimgül Rent a Car, National – Alamo Car Rental, Gül Turizm & Seyahat, Hatay Car Rental ve  ReKar Araç Kiralama gibi firmalar araç kiralama hizmeti vermektedir. 

Hatay Havalimanı [HTY] Uçan Havayolları Tüm Havayolları