Çanakkale Gökçeada Havalimanı Uçak Bileti

Çanakkale Gökçeada Havalimanı

Gökçeada Havalimanı Hakkında

İnşaatına 1998 yılında, insani yardımların bölgeye daha hızlı ulaştırılabilmesi amacıyla başlanan Gökçeada Havalimanı yenilenerek, 2010 yılında sivil uçuşlara da açılmıştır. 12 Temmuz 2011 tarihinde başlayan tarifeli uçuşlar yolcu yetersizliği sebebiyle aynı yılın Ekim ayında sonlandırılmıştır. Bölge turizmine büyük katkısı olacağı umulan havalimanı iç hatlar uçuşları düşünülerek tasarlanmış ve inşa edilmiştir. 

Yalnızca iç hatlar terminali bulunan havalimanının ölçüsü 1200 m2 olup, apronu 3 uçak kapasitesine sahiptir. Havalimanının yüksekliği 22 metredir. Terminal içerisinde VIP alanı bulunmakla beraber, kargo depolanması ve yüklenmesi için hazırlanmış özel bir kısım bulunmamaktadır. Bundan dolayı havalimanı yalnızca yolcu uçaklarının kullanımı için uygundur.

Güney batı – kuzey doğu yönlü tek bir pistin uzunluğu 2040 metre, genişliği 45 metredir. Orta boy uçakların inişi için yeterli kapasitedeki piste ILS sistemi bulunmamakla beraber, VOR, NDB ve DME sistemi güvenli yaklaşma ve iniş için kullanılmaktadır. Havalimanının ikinci bir beton pisti bulunsa da bu pist iniş ve kalkışlara kapalıdır.

Uluslararası Sivil Taşımacılık Örgütü (ICAO) havalimanı için “LTFK” kısaltmasını kullanırken, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) “GKD” kısaltmasını tercih etmektedir.

Çanakkale Gökçeada Havalimanı aktif olarak hizmet vermektedir ancak aktif sefer düzenlenmemektedir.

 

Gökçeada Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Havalimanı terminali içerisinde bekleme salonu mevcuttur. Yolcuların uçaklarını beklerken ihtiyaçlarını giderebilecekleri tuvaletler kullanıma açıkken, diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alışveriş imkanları bulunmamaktadır.

 

Sağlık Hizmetleri

Gökçeada Havalimanı içerisinde hazır sağlık ekibi ve odası bulunmamaktadır. Havalimanına en yakın hastane 2 km mesafede bulunan Gökçeada Devlet Hastanesidir. Gereken durumlarda hastaların nakli Çanakkale’deki veya yakın şehirlerdeki hastanelere çeşitli imkanlarla gerçekleştirilebilmektedir.

 

Bankacılık Hizmetleri

Terminal içerisinde banka şubesi veya ATM bulunmamaktadır. En yakın banka şubesi ve ATM havalimanına yaklaşık olarak 2 km mesafede, Gökçeada merkezinde ve adanın kuzeyinde bulunan Kaleköy’e giden yol üzerinde bulunmaktadır.

 

Döviz

Terminal içerisinde yolcuların döviz alım satımı yapabilecekleri bir yer bulunmamaktadır. En yakın döviz büroları havalimanına yaklaşık 2 km mesafede şehir merkezinde bulunmaktadır.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı içerisinde yolcuların eşyalarını bırakabilecekleri kilitli dolaplar veya farklı bir uygulama yer almamaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Terminal içerisinde yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabileceği alışveriş imkanları bulunmamaktadır. Yolcuların yolculuk sırasında ihtiyaç duyacağı şeyleri havalimanına gelmeden önce temin etmeleri tavsiye edilmektedir.

 

İbadet Noktaları

Terminal içerisinde yolcuların kullanımına mescit olarak tahsis edilen bir alan bulunmamaktadır.

 

Otopark

Havalimanı içerisinde yolcuların ve onları karşılamaya gelenlerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla oluşturulmuş otopark mevcuttur.

 

Wi-Fi/Şarj

Terminal içerisinde wi-fi hizmeti bulunmamaktadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Terminal dahilinde yolcuların ve onları karşılamaya veya uğurlamaya gelenlerin ihtiyaçlarını giderebilecekleri kafe, restoran bulunmamaktadır. Özellikle uzun mesafeli uçacak yolcuların havalimanına gelmeden önce bunu dikkate almaları tavsiye edilmektedir.

 

Yakın Oteller

Özellikle iç turizmin önemli duraklarından biri olan Gökçeada’da birçok otel müşterilerine hizmet vermektedir. Havalimanına en yakın oteller;

  • Gökçeada Otel,
  • Rumeli Apart Otel,
  • Mercan Suit Otel,
  • Sidelya Apart Otel olarak sıralanabilir. 

Bu oteller Gökçeada şehir merkezinde olup, adanın geneline yayılmış birçok otel müşterilerine hizmet vermektedir. Gökçeada otelleri seçeneklerini görüntülemek daha detaylı olarak incelemek ve hızlı bir biçimde rezervasyon yaptırmak için otel.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Gökçeada Havalimanı Ulaşım Rehberi

Şehir merkezine oldukça yakın olan havalimanına ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezinden dilenirse yürünerek bile ulaşılabilmektedir. Bunun dışında özel aracıyla gitmeyi tercih edenler için de otopark mevcuttur.

 

Metro/Tren

Gökçeada içerisinde metro ve tren hattı bulunmamaktadır.

 

Otobüs

Ada içerisinde yer alan özel halk otobüsleri ile havalimanının yakınına kadar ulaşmak mümkündür. Kaleköy istikametine giden araçlar havalimanının önünden geçmektedir.

 

Taksi

Havalimanı terminali içerisinde taksi durağı bulunmamaktadır. Adanın herhangi bir noktasında taksi kullanarak havalimanına ulaşmak mümkündür.

 

Transfer

Adada Havaş hizmeti bulunmamaktadır. Havalimanının hizmet verdiği dönemlerde Gökçeada içerisinde çeşitli turizm acentaları ve seyahat işletmeleri transfer hizmetleri sunmaktaydılar.

 

Shuttle

Havalimanına sürekli düzenlenen sefer olmadığından dolayı şu anda shuttle hizmeti veren bir işletme bulunmamaktadır. Gökçeada’da Havaş da faaliyet göstermemektedir.

 

Araç Kiralama

Terminal binası içinde araç kiralama hizmeti veren hiçbir şirket faaliyet göstermemektedir. Havalimanına yakın olan şehir merkezinde araç kiralama hizmeti veren şirketlere kolaylıkla ulaşılabilmektedir.