Gazipaşa Alanya Havalimanı Uçak Bileti

Gazipaşa Alanya Havalimanı

Gazipaşa Havalimanı Hakkında

Gazipaşa Havalimanı, ülkemizin turizm alanında en gelişmiş bölgesi olan Akdeniz Bölgesine olan ulaşımın kolaylaştırılmak için yapılmıştır. İnşaatına 1991 yılında başlanan, 1999 yılında kaba inşaatı tamamlanan havalimanı Antalya’nın şehir merkezinin doğusunda deniz kıyısında yer alan Gazipaşa ilçesinde bulunmaktadır. İnşaatı 2009 yılında tamamlanarak hizmete açılan Gazipaşa Alanya Havalimanı ülkemizin önemli turizm bölgelerinden Alanya’ya 45km, Antalya’ya 180km, Mersin’e ise 290km mesafede bulunmaktadır. Yıllık 680.000 yolcu hacmiyle faaliyet gösteren havalimanı hem yurtiçi hem de yurtdışı seferlerin iniş kalkış havalimanlarından biridir. 

Bir adet 2500 metre uzunluğunda pisti bulunan havalimanının pistinin altından karayolu geçmektedir. Bu uygulama ülkemizde ilk kez gerçekleştirilmiştir. Pistin orijinal uzunluğu yaklaşık olarak 150 yolcu kapasiteli, yüklü ağırlığı 70 ton civarında olan uçaklar planlanarak hazırlanmış, yapılan uzatmanın ardından şu anda kullanımda olan bütün uçakların inebileceği uzunluğa sahip olmuştur. Doğu – batı yönünde yerleşen pistiyle yerleşim alanları içerisinde kalan havalimanı denize yaklaşık 1km mesafededir ve yüksekliği 28 metredir.

Havalimanında özellikle inişlerde pilotlara yardımcı olacak ILS (instrument landing system, aletli iniş sistemi) başta olmak üzere VOR, DME ve ADF gibi modern sistemler ve ekipmanlar bulunmaktadır.

 

Gazipaşa Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Kapalı alanı 2144 m2 olan terminal binasında yurtiçi ve yurtdışı seferler için yeterli koltuğun bulunduğu bekleme salonları mevcuttur. Havalimanındaki sıcaklık klimalar yardımıyla sabitlenmektedir. Bekleme salonlarında tuvalet imkanları da bulunmaktadır.

 

Sağlık Hizmetleri

Terminal içerisinde yer alan OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi), hem terminalde çalışan personelin hem de çeşitli sebeplerle havalimanına gelen bireylerin sağlık ve güvenliği için faaliyetler yürütmektedir. Bu bağlamda yolculuk için havalimanını kullanacaklar gereken durumlarda aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilmektedirler;

  • Acil yardım ve kara ambulansı,
  • Refakat hizmetleri,
  • Hasta ve engelli yolcu taşıma hizmetleri.

Acil vakaların ilk müdahaleden sonra yönlendirildikleri havalimanına en yakın hastane Gazipaşa Devlet Hastanesi olup, yaklaşık olarak 3km mesafede bulunmaktadır.

OSGB’nin havalimanı çalışanlarına sunduğu sağlık hizmeti yasalar gereği daha geniş kapsamdadır. Yurtdışı seyahate çıkacak olan bireylerin, gidecekleri ülkeye ve ülkelere göre olmaları gereken aşılar için Dışişleri Bakanlığının sitesine başvurması ve buradaki önergeleri uygulamaları tavsiye edilmektedir.

 

Bankacılık Hizmetleri

Garanti Bankası ve Denizbank’a ait bankamatikler terminal çıkışında hizmet vermektedir. 

 

Döviz

Terminal içerisinde bir adet döviz bürosu hizmet vermektedir. Yolcular bu büroyu kullanarak ülkemizde işlem gören dövizleri ile işlem yapabilmektedirler.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Terminalde eşyaların bırakılabileceği bir emanet ofisi bulunmamaktadır. Kilitli dolap hizmeti de verilmemektedir.

 

Alışveriş Noktaları

Terminal içerisinde check-in sonrasında geçebileceğiniz salonda hediyelik eşya satışı yapan iki mağaza bulunmaktadır. Pasaport kontrolü sonrasında ise gümrüksüz alışveriş yapabileceğiniz Duty Free mağazası hizmet vermektedir. Buradan yapacağınız alışverişlerin yasal prosedürleri ile ilgili çalışanlardan da bilgi alabilirsiniz.

 

İbadet Noktaları

Havalimanı kompleksi içerisinde bulunan mescitler terminal binası dışındadır.

 

Otopark

105 araçlık otopark havalimanını kullanmak isteyenlerin kullanımına açıktır. Otopark ücretlidir. Saat başına ücretlendirmenin yanında aylık üyelik seçenekleri de mevcuttur. Güncellenen tarifelere havalimanının sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

Wi-Fi/Şarj

Gazipaşa Havalimanı içerisinde Alanya Belediyesi tarafından sağlanan ücretsiz wi-fi internet hizmeti mevcuttur. Bunun yanında cep telefonu operatörleri tarafından sunulan ücretli servislerde mevcuttur. 

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Gazipaşa Havalimanı içerisinde farklı konsepte sahip iki farklı mekân yolculara ve onları geçirmek veya karşılamaya gelenlere hizmet vermektedir.

  • Brewmark: Menüsünde alkollü ve alkolsüz içecekler bulunduran Pub müşterilerine dünyanın farklı ülkelerinden lezzetlerde sunmaktadır. Şık ve konforlu tasarımının yanında yormayan atmosferi ile keyifle vakit geçirilebilecek bir mekân arayanlar için idealdir.
  • Kantin: Self servis hizmet sunan Kantin müşterilerine sokak lezzetlerinin yanında çeşitli salata, çorba gibi yemeklerle hizmet vermektedir. Bunların yanında daha ağır ızgara ve fırın yemekleri çeşitleri de sunan Kantin, müşterilerine dergi, gazete çeşitleri de satmaktadır. Aynı zamanda müzik CD’leri, oyuncaklar, güneş kremi gibi birçok ihtiyacın karşılanabildiği işletme 24 saat hizmet vermektedir.

 

Yakın Oteller

Turizmin başkenti Antalya ve en önemli turizm merkezlerinden biri olan Alanya arasında bulunan havalimanında hizmet veren bir otel bulunmamaktadır. Ancak Antalya’ya yapacağınız seyahatiniz için konaklamaya ihtiyacınız olacaksa, Antalya otelleri seçenekleri hakkında bilgi almak ve rezervasyon yapmak için otel.com sitesini kullanabilir, farklı olanaklar sunan otellerden dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

 

Gazipaşa Havalimanı Ulaşım Rehberi

Gazipaşa coğrafi konum açısından Antalya ile Alanya arasında yer almaktadır. Havalimanından bu iki merkeze de ulaşım oldukça kolaydır. Karayollarının kalitesi oldukça yüksektir ve konforlu bir yolculuk sağlamaktadır. 

 

Metro/Tren

Antalya ile Gazipaşa arasında çalışır durumda tren veya metro hattı bulunmadığından dolayı havalimanına bu yolla ulaşılamamaktadır.

 

Otobüs

Antalya şehir merkezi ile Gazipaşa arasında çalışan GAN01 kodlu otobüs hattını kullanarak şehirden havalimanına, havalimanından şehre ulaşabilirsiniz. GAN02 kodlu otobüs hattı ise Gazipaşa ve Alanya arasında hizmet vermektedir.

 

Taksi

Havalimanına taksi ile ulaşmak mümkündür. Bunun yanında havalimanında da Gazipaşa Havaalanı Taksiciler Kooperatifi durağı hizmet vermektedir. Taksi durağının telefon numarası;

0(533) 632 59 88

Taksi ücretlerinin tarifeleri sürekli güncellendiğinden dolayı bu yöntem seçilmeden önce tarifelerin kontrol edilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Transfer

Antalya ve ilçelerinde havalimanına ve havalimanından transfer hizmeti veren birçok işletme bulunmaktadır. Bunun yanında oteller de müşterilerine transfer hizmeti sunabilmektedir.

 

Shuttle

Turizm açısından en çok tercih edilen destinasyonlardan biri olan Antalya ve çevresinde birçok işletme havalimanına shuttle hizmeti vermektedir. Yalnızca turizm ve seyahat acenteleri değil, oteller ve eğlence mekanları da bu hizmeti sunabilmektedir. 

Havalimanından pek çok noktaya sefer düzenleyen Havaş servisleri de mevcuttur. Antalya şehir merkezi ve ilçelerde bulunan otobüs terminallerinden özel şirketlerin servisleri ile havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir.

 

Araç Kiralama

Gazipaşa Havalimanı araç kiralama firmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Dileyenler burada kiralayıp teslim alabilecekleri araçları ile istekleri bölgeye gidebilmektedir. Bunun dışında Antalya şehir merkezi ve dış ilçelerde de birçok araç kiralama şirketi hizmet vermektedir.  Havalimanından direkt olarak araç kiralama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz firmalardan bazıları:

  • EuroCars
  • Aytucar
  • Gazipasa Rent A Car
  • World Car Rental
  • Rent Go