Gaziantep Havalimanı Uçak Bileti

Gaziantep Havalimanı

Gaziantep Havalimanı Hakkında

Ülkemizin zaman içerisinde yolcu sirkülasyonu artan kentlerinden biri olan Gaziantep’te yer alan Gaziantep Havalimanı 1976 senesinde yapımı tamamlanmış ve hizmet vermeye başlamıştır. 1993 senesine kadar sadece iç hat uçuşları sağlanabilen havalimanında bu tarih itibariyle dış hat uçuşları için de kullanılmaya başlanmıştır. Böylece havalimanı yirmi dört saat açık bir kurum haline gelmiştir. Yurt dışı seferleri içinde Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelere direkt uçuşlar yapılmaktadır. Yıl içinde ortalama 4 milyon yolcunun ziyaret ettiği ulaşım noktası kent merkezine yaklaşık yirmi kilometre mesafededir. 2006 yılında tadilata girmiş ve iç hatlar ile dış hatlar yeni binası eklenmiştir. Bu sayede havalimanı yıllık 5 milyon kişiye hizmet verebilecek ve 6 adet körüğü bulunan yeni binaya kavuşmuştur. Yeni terminal binası 585 araçlık otoparka sahiptir. Terminal binasının toplam büyüklüğü ise 22.790 metrekaredir. 2017 yılında havalimanının iç hatlar yolcu terminalini 2.633.359 yolcu kullanmışken dış hatlar bölümünü ise 289.062 kişi seyahati için ziyaret etmiştir.
 

Gaziantep Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme Salonları

Gaziantep Havalimanı içerisinde iç ve dış hatların her birinde VIP bekleme salonu yer almaktadır. Ayrıca iç hatlar kısmında bir adet CIP bekleme salonu da bulunmaktadır.

 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanında yolcuların ve kuruluşun çalışanlarının sağlık durumları düşünülerek 1 adet sağlık denetleme merkezi bulunmaktadır. Böylece uçuş rotanız için sağlık taraması yapılmaktadır veya olası bir durumda hızlı bir şekilde durumu kontrol altına alabilecek sağlık ekiplerine ulaşılmaktadır. Ayrıca bunun dışında var olan sağlık ünitesinden de yararlanabilir ve kısa süreli işlemlerinizi yapabilirsiniz. 

 

Bebek Bakım Odası

Ziyaretçilerin her türlü ihtiyaçlarının sağlanabilmesi için iç hatlar bölümünde bir adet bebek bakım odası bulunmaktadır. Bu kısımda bebekli yolcular için önemli olan alt değiştirme ve emzirme alanları yer almaktadır ve ayrıca odanın içine lavabo da eklenmiştir.

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde para çekip yatırabileceğiniz ya da diğer işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz bazı bankalara ait (Vakıfbank, Ziraat Bankası ve İş Bankası) ATM’ler mevcuttur. Ayrıca var olan bir adet ortak ATM ile terminal binasından ayrılmadan işlerinizi hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

 

Döviz

Gaziantep Havalimanı içerisinde ya da yakınında ulaşıp döviz bozdurabileceğiniz ya da alabileceğiniz bir büro bulunmamaktadır. Bu sebep ile havalimanına gelmeden döviz işlemlerinizi şehirdeki belli noktalardan ya da cep bankacılığı kullanarak çözebilirsiniz.

Gaziantep Havalimanı içinde valizlerinizi ya da çantalarınızı yerleştirebileceğiniz bir kilitli dolap hizmeti verilmektedir. Belirli bir ücret karşılığında yararlanabileceğiniz bu hizmetin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu sayede havalimanı içinde bagajlarınızı taşımakta zorlanmadan alışveriş yapabilir, gezebilir ya da işlemlerinizi halledebilirsiniz.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanın dış hatlar terminalinde Setur Duty Free mağazası bulunmaktadır. Mağaza içinde dünyaca ünlü çeşitli markalara ait ürünler daha uygun fiyatlı olarak satılmaktadır. Sevdiklerinize ya da kendinize seyahatinizin bu noktasından ürünler satın alabilirsiniz.

 

İbadet Noktaları

Yolcuların günlük hayatındaki ibadetlerini aksatmadan yapabilmeleri adına var olan mescitler havalimanında bulunmaktadır ve düzenli olarak belirli aralıklarla temizliği yapılmaktadır. Güvenli ve hijyenik koşullar içinde mescidin kullanılması mümkündür.

 

Otopark

Havalimanının otopark imkanları geniştir ve yolcular açısından kullanışlı bulunmaktadır. İlk olarak Havalimanı önünde bir yolcu indirme ya da bindirme olarak tanımlanan alan bulunmaktadır. Bu alan olabilecek en az sürede kullanılması gereken, uçuş vakti çok yaklaşmış olan ve hızlı hareket etmesi gereken insanlar düşünülerek tasarlanmıştır. Bölgeyi kullanım süresi beş dakikadır ve böylece diğer yolcularında seyahatleri için gereken zaman dilimine saygı duyulmaktadır.

Özel araç ya da taksi opsiyonu düşünülerek havalimanına yaklaşık altı yüz araçlık halka açık bir otopark alanı yapılmıştır. Havalimanında sadece açık otopark seçeneği yer almaktadır ve bu alanın imkanlarını 2006 yılında başlanan ve 2021 yılında tamamlanan yenileme çalışmaları sonucunda genişletilerek bugünkü şartları sağlamaya elverişli hale gelmiştir. Açık otopark içinde uygulanan saatlik ücret; 0-1 saat aralığında otomobil, pikap ve minibüsler için 9,25 TL motosiklet için 4,5 TL olarak belirlenmiştir.

 

Wi-Fi/Şarj

Gaziantep Havalimanı’nda işlemlerinizi halletmek ya da uçuş saatini beklerken keyifli vakit geçirmek için bağlanabileceğiniz bir Wi-Fİ ağı mevcuttur. Bu ağ ücretlidir ve belirlenen ücret ödendikten sonra alınan şifre ile sınırsız olarak 24 saat kullanılabilmektedir.

Elektronik cihazlarınız için kullanmanız gereken özel bir şarj alanı bulunmamaktadır. Bunun yerine var olan kafe ya da restoranlardaki prizleri kullanabilirsiniz.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı içinde beklediğiniz sürede ya da uçuş işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra hizmet alabileceğiniz kafe ve restoranlar mevcuttur. Böylece Gaziantep’in meşhur mutfağının önemli yiyecekleri olan baklava ya da ana yemekleri tüketme şansınız vardır. Bu alanlar haftanın yedi günü yirmi dört saat boyunca açıktır. Ayrıca daha küçük ürünler alabileceğiniz küçük bir otomat opsiyonunuz da vardır. Terminal binalarında bulunan tüm yiyecek ve içecek mekanları şu şekilde sıralanabilir;

 • Güllüoğlu Baklavaları
 • Teras Cafe & Restoran

 

Yakın Oteller

Havalimanı içinde konaklama ihtiyacınız için otel bulunmamakla birlikte yakın veya uzak mesafede çeşitli oteller yer almaktadır. Bu oteller havalimanı konumuna yaklaşık beş kilometre mesafede olup konaklama için gerekli tüm koşulları sağlamaktadırlar. Gaziantep’te seyahatiniz sonrasında kalabileceğiniz yakın uzaklıktaki oteller şunlardır;

 • Yılmazoğlu Park Hotel:  Havalimanına 1,6 kilometre mesafededir.
 • Elit Class Residence Apart ve Ayıntap Hotel: Havalimanı ile arasında 3,2 kilometre bulunmaktadır.
 • Dedeman Park Gaziantep: 3,3 kilometre havalimanına uzaklığı vardır.
 • Teymur Continental ve Divan Hotel
 •  Hampton By Hilton Gaziantep: Havalimanından sonra 3,4 kilometre uzaklıktadır.

Gaziantep Havalimanı aracılığıyla şehre geldikten sonra belirli bir süre kentte kalma durumunuzda, Gaziantep otelleri için gerekli tüm bilgileri otel.com sitesinden bulabilir ve rezervasyon işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. 

 

Gaziantep Havalimanı Ulaşım Rehberi

Gaziantep Havalimanı kent merkezine yaklaşık 20 kilometre mesafede konumlandırılmıştır. Bu sebeple havalimanına ulaşım için çeşitli olanaklar kullanılmaktadır.

 

Metro/Tren

Gaziantep şehrinde kullanılan bir metro ağı bulunmamaktadır. Havalimanına ulaşan bir tren istasyonu da yer almamaktadır.

 

Otobüs

Şehir merkezine ulaşım için Gaziantep Belediye Otobüsleri 24 saat kesintisiz çalışmaktadır. Bu otobüsler Havalimanı-Karataş-Üniversite Bulvarı-Valilik-Balıklı  ve Balıklı-Valilik-Üniversite Bulvarı-Karataş-Havalimanı olmak üzere 2 ayrı rota ile ilerlemektedir. Bunun dışında özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır ve ortalama elli dakika içinde yolculuk tamamlanmaktadır.

 

Taksi

Havalimanından kent merkezine ya da kent merkezinden havalimanına olmak üzere her iki rota doğrultusunda tercih edilebilecek en konforlu seyahat yöntemi taksi olacaktır. Terminal çıkışında var olan taksi durağındaki taksiler ile ortalama 35 dakika içinde şehir merkezinde olabilirsiniz.

 

Transfer

Var olan Havaş seferleri ile seyahat etmek en rahat ve konforlu seçeneklerden biridir. Servisler uçak kalkış ya da iniş zamanlarına göre ayarlanmaktadır. Genellikle uçak iniş saatinden 25 dakika sonrasında servisler hareket etmektedir. Havaş servisleri ile şehir merkezine yolculuk yaklaşık 35 dakika sürmektedir. Şehrin merkezinden kalkan seferlerin rotası ise Nizip cd, Mezarlık kavşağı, İpekyolu, Çimento Kavşağı Perilikaya Et ve Balık Kurumu ve havalimanı noktalarından oluşmaktadır.

 

Shuttle

Havalimanında uçuş sonrası ulaşım için shuttle servisi bulunmamaktadır.

 

Araç Kiralama

Şehir merkezinden havalimanına ya da havalimanından kent merkezine ulaşımın keyifli olduğu yöntemlerden biri de araç kiralamaktır. Her iki yönde de araç kiralama imkânınız vardır. Havalimanında araç kiralama ücretleri esnek olup değişiklik göstermektedir. Bu opsiyon ile ağır bagajlarınızı kolay bir şekilde transfer etmek mümkünken şehir trafiği ile karşılaşma durumunuz vardır. Terminallerde hizmet veren firmalar şunlardır;

 • Avis
 • Hertz
 •  Sixt
 • Acarsan
 • National Car Rental
 • EuroCars
 • RentGo
 • Budgets