Eskişehir Havalimanı Uçak Bileti

Eskişehir Havalimanı

Eskişehir Havalimanı Hakkında

Hasan Polatkan Havalimanı ülkemizin büyük ve gelişmiş şehirlerinden biri olan Eskişehir’de bulunmaktadır. Kuruluşu, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin tarihini oluşturan Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu’nun 1986 senesinde açılmasına dayanmaktadır. Hizmet vermeye başladığı ilk dönemde eğitim amacı ile açılmış olsa da zaman içerisinde ve ihtiyaçlar dahilinde 1989 yılında resmi olarak Anadolu Havalimanı adıyla havalimanı unvanını almıştır. 2008 ve 2010 yılları arasında tadilat projeleri ile güçlendirilmiştir. Günümüzde Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından işletilmektedir ve yolcu sayısı çok fazla artmıştır. 

Havalimanı içinde; yurt içinde sefer düzenleyen iç hatlar terminali, yurt dışına uçuşları mümkün kılan dış hatlar terminali, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin uçuş eğitiminin yapıldığı alanlar, ambulans uçuş alanları ve özel okulların uçuş eğitiminin yapıldığı kısımlar bulunmaktadır. 2012 yılında kutsal topraklara hac ve umre amacıyla yapılan seferler için de kullanılmaya başlanmıştır. 

Dış hatlar terminalinden Almanya, Belçika, Hollanda ve Fransa’daki toplam altı farklı noktaya direkt uçuşlar yapılmaktadır. Yurt dışı uçuşlarında kalan güzergahlar için İstanbul aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır. 2021 verilerine göre dış hatlar kısmını kullanan yolcu sayısı 91.146 iken iç hatları ziyaret eden yolcu sayısı 1.351 olmuştur. Havalimanı yapısı üç adet apronuyla eğitim ve diğer uçuşlar için hizmet vermektedir. Yolcuların kullandığı doğu apronu 130 metre uzunluğunda ve 90 metre genişliğindedir. Eğitim uçuşları için kullanılan batı apronu ise 240 metre ve 120 metre ölçülerindedir. Var olan pistinin uzunluğu 3000 metre, genişliği ise 45 metredir. Havalimanı cumartesi ve pazar günleri çalışmamaktadır ve hafta içi ise 8.30 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir.

 

Eskişehir Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme Salonları

Havalimanı bekleme salonları konusunda geniş alanlara ev sahipliği yapmaktadır. İç hatlar ve dış hatlar terminallerinde ayrı ayrı olmak üzere iki adet bekleme salonu bulunmaktadır. Ayrıca VIP ve CIP bekleme alanları da mevcuttur ve hizmet vermektedir.

 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içinde sağlık hizmetleri için bir bölüm yer almaktadır. Var olan ilk yardım ekibi ve doktor aracılığı ile olası bir acil durumlarda gerekli müdahale sağlanmaktadır.

 

Bebek Bakım Odası

Eskişehir Havalimanı terminal binasının zemin kat içerisinde yolcuların tüm ihtiyaçlarını giderebilmek adına bir adet bebek bakım odası bulundurmaktadır. Bebeği bulunan yolcular için bebek bakım odasında her türlü araç, gereç, malzeme ve eşya düşünülmüştür.

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı içinde ve çevresindeki kampüs alanında birçok bankaya ait atmler bulunmaktadır. Ayrıca terminal içinde var olan maliye bürosundan işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 

Döviz

Terminal binasında ve çevresinde paranızı dönüştürebileceğiniz bir döviz bürosu bulunmamaktadır. Bu sebep ile uçuş öncesinde havalimanına ulaşmadan önce döviz işlemlerinizi çözümlemeniz gerekmektedir.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Terminal binası içinde bagajlarınızı güvenle bırakıp dinlenebileceğiniz bir kilitli dolap sistemi mevcut değildir. Bu sebeple bagajlarınızı check-in işlemleriniz sırasında teslim etmeniz sizin için daha kolay olacaktır.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanı yapısı içerisinde dış hatlar uçuşları mevcut olmasına rağmen yer alan bir Duty Free ya da Free Shop bulunmamaktadır. Ancak Türk Hava Yolları’nın sağladığı lounge hizmeti ile uçuşunuzu beklerken dergi ve kitap temin edebilirsiniz.

 

İbadet Noktaları

Eskişehir Hasan Polatkan Havalimanı içerisinde ibadet amacıyla ayrılmış bir bölüm bulunmamaktadır. 

 

Otopark

Havalimanı önünde, hızlı olunması gereken durumlarda kullanılan bir yolcu indirme alanı vardır. Bu alanı kullanırken tüm yolcuların uçuşları olduğu düşünülerek süratli hareket edilmesi gerekir. Yolcu ve yolcularını havalimanına getiren yolcu yakınları için var olan mevcut otoparkı Hasan Polatkan Havalimanı Terminal İşletmesi işletmektedir. Otopark, yetmiş iki adet aracın kullanabileceği ölçülerdedir. Bu alan içinde dört adet engelli vatandaşlar için düşünülen engelli otoparkı yer almaktadır. Engelli otoparkları yürürlükte olan engelli standartlarını karşılayacak şekilde yapılmıştır.

 

Wi-Fi/Şarj

Havalimanı içinde uçuşunuzu beklerken kullanabileceğiniz bir wi-fi ağı mevcuttur. Havalimanı işletmesi ziyaretçilerinin işlerinin aksamaması ve sevdikleriyle iletişimlerini sağlayabilmeleri için ücretsiz olarak internet servisi sağlamaktadır. Bu imkanı kullanabilmek için tablet, bilgisayar ya da cep telefonlarınızın wi-fi bağlantı kısmında “Konuk” isimli wi-fi ağına bağlanmanız gerekmektedir.

Elektronik cihazlarınız için özel olarak ayrılmış bir şarj alanı mevcut değildir. Ancak bekleme alanında var olan prizler aracılığıyla elektronik cihazlarınızı  şarj edebilirsiniz.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Eskişehir Havalimanı'nın kısıtlı alanı göz önünde bulundurularak oluşturulan küçük bir market ve Türk Hava Yolları’nın lounge alanı yer almaktadır. Bu alanlardan ufak ölçüde ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ancak havalimanına yakın mesafede bulunan yerleri tercih edebilirsiniz. Havalimanı çevresindeki restoranlar;

 • Vildan Restoran

 

Yakın Oteller

Terminal binası içinde ve yakınında konaklamak için otel yer almamaktadır. Ancak havalimanı çevresinde ya da şehrin kalan kısımlarında pek çok otel seçeneğiniz vardır. Eskişehir, ulaşım yönünden geliştiği için otel ile havalimanı arasındaki ulaşım sorun olmayacaktır. Eskişehir’de konaklamak için kullanabileceğiniz oteller şöyle sıralanabilir;

 • Hilton Garden Inn: Havalimanına 7,5 kilometrelik mesafededir. Özel araç ile ulaşım sağlanmaktadır.
 • The Black Eskişehir
 • Ada Life hotel
 • Sör Hotel: Havalimanına araç ile sekiz dakikalık mesafededir.
 • Hotel Desire: Havalimanı ile arasında 5,4 kilometre bulunmaktadır.
 • Madeen City Hotel
 • Hangover Central Hotel
 • Ibis Eskişehir
 • Corner Inn Hotel
 • Arus Hotel
 • Dedepark

Hasan Polatkan Havalimanı’nı kullanarak yapacağınız uçuşlar sonrasında, konaklama ihtiyacınızı gidermek için Eskişehir otelleri seçeneklerine otel.com adresinden kolayca ulaşabilir ve kolayca otel rezervasyonu yapabilirsiniz.

 

Eskişehir Havalimanı Ulaşım Rehberi

Eskişehir Havalimanı, şehrin dışında denilecek bir bölgede, Anadolu Üniversitesi’nin İki Eylül Kampüsü'nde yer almaktadır. Kent merkezine uzaklığı ise yaklaşık on iki kilometredir. Bu sebeple ile havalimanı ve şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlayabilmek için farklı olanaklar bulunmaktadır.

 

Metro/Tren

Havalimanına ulaşım hizmeti veren tren ya da metro aracı şehir içinde bulunmamaktadır.

 

Otobüs

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin işletmesini üstlendiği belediye otobüsleri ile havalimanı yakınında yer alan duraklara ulaşmak mümkündür. Otobüslerde Eskart olarak bilinen otobüs kartlarını kullanabilir ya da nakit ödeme yapabilirsiniz. Bu yönü ile otobüs ile havalimanına ulaşım oldukça pratik ve ekonomiktir. 

 

Tramvay

Eskişehir genelinde tramvay ile ulaşım imkanı kullanılmaktadır. Havalimanına tramvay ile hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Tramvay 06.00 ile 24.00 saatleri arasında her zaman çalışmaktadır. Tramvaylarda otobüslerde olduğu gibi Eskart geçerlidir ya da para ödeyerek seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Taksi

Havalimanından merkeze ya da merkezden havalimanına en hızlı ulaşım sağlayacağınız seçenek ise taksilerdir. Havalimanının hemen çıkışında bulunan taksilerden biri ile kentte gitmek istediğiniz herhangi bir noktaya valiz taşımadan ulaşmanız olasıdır. Taksiler belirlenmiş bir açılış ücreti ile başlamakta ve devamında her bir kilometre için ücretlendirme yapmaktadır. Varmak istediğiniz nokta çok uzak bir konumda ise taksiye binmeden önce ücrette anlaşıp yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

 

Transfer

Havalimanına ulaşmak için gidişte ve gelişte bir transfer ulaşım aracı hizmeti yoktur.

 

Shuttle

Eskişehir Havalimanı için kullanılan bir Havaş ya da servis aracı bulunmamaktadır.

 

Araç Kiralama

Havalimanı içinde terminalin konumu ve dönemsel olarak yoğun hizmet verdiği göz önünde alınarak çok az sayıda araç kiralama şirketi yer almaktadır. Ancak şehir merkezinde daha fazla sayıda araç kiralama noktalarına ulaşmak oldukça mümkündür. Araç kiralamak için unutulmaması gereken nokta ise bayram, yılbaşı gibi günlerde yoğunluk olacağı için önceden şirketle görüşmek ve araç kiralamak için yanınızda sürücü belgesi ve seyahatiniz için kimlik, pasaport gibi belgeleri bulundurmaktır. Havalimanında bulunan araç kiralama şirketleri şu şekilde sıralanabilir;

 • AutoJet Rent A Car
 • BTC Rent A Car
 • Enterprise Rent A Car