Erzincan Havalimanı Uçak Bileti

Erzincan Havalimanı

Erzincan Havalimanı Hakkında

İnşaatı 1988 yılında tamamlanan Erzincan Havalimanı, 2009 yılında yenilenmeye başlanmış ve bu çalışmalar 2011 yılında tamamlanmıştır. 27.000m2 alan üzerine kurulu havaalanı hem iç hatlara hem de dış hatlara hizmet vermektedir. Terminal içinde 3.400m2 kapalı alan iç hatlar için ayrılmışken, dış hatlara ayrılan alan 4.100m2’dir. Terminal içerisinde 10 check-in noktası ve 9 pasaport kontrol noktası bulunmaktadır. Yıllık yolcu kapasitesi 3.000.000 kişi olarak hesaplanmıştır. Ortalama yolcu sayısı 228.000’dir. Yenilenen terminal binası engelli vatandaşların en rahat şekilde kullanacağı şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanında karbon emisyonu ve enerji tasarrufu bakımından da ülkemizdeki en çevreci tesislerden biridir.

2021 yılında havalimanının ismi eski başbakanlardan merhum Yıldırım Akbulut anısına Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Havalimanı için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) havalimanı için “ERC”, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ise “LTCD” kısaltmalarını kullanmaktadır.

Kuzey batı – güney doğu doğrultusunda 3000 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde bir pisti bulunan havalimanın apron kapasitesi ise 6 uçaktır. Havalimanının pist uzunluğu en büyük uçakların inmesi için bile yeterli olup hem sivil uçaklara hem de askeri uçaklara hizmet vermektedir. 1.153 metre yükseklikte hizmet veren havalimanı VOR, DME ve NDB gibi uçuş güvenliğini arttıran sistemlere de sahiptir.

Erzincan Havalimanı ve diğer havalimanları arasında farklı şirketler farklı günlerde seferler düzenlemektedirler. Havalimanına tarifeli dış hatlar uçakları inmemektedir ancak yine de daimî sınır kapısı olarak ilan edilmiştir. Havalimanı yurtdışından gelen veya gidecek tarifesiz uçuşlara açıktır.

 

Erzincan Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Havaalanın hem iç hatlar hem de dış hatlar bölümlerinde bekleme salonları mevcuttur. Bu bölgelerde tuvalet ve farklı ihtiyaçların karşılanabileceği alışveriş olanakları mevcuttur.

 

Sağlık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde acil durumlarda müdahale edecek personel veya oda bulunmamaktadır. Havalimanına en yakın hastane ise 7km mesafedeki Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesidir. Daha yakınlarda bulunan sağlık kurumlarının acil müdahale imkanları oldukça kısıtlıdır.

 

Bebek Bakım Odası

Havalimanı içerisinde bebek bakım odaları bulunmaktadır. Bunun yanında yaşlı ve engelli vatandaşların ihtiyaçlarını daha rahat gidermeleri için özel tuvalet ve odalarda kullanıma açıktır. Yetişkin Alt Değiştirme Ünitesi olarak adlandırılan bu bölümde tutunma aparatları olan klozet, lavabo ve duş alanı 24 saat hizmet vermektedir.

 

Bankacılık Hizmetleri

Terminal içerisinde banka bulunmamaktadır. Yalnızca Vakıfbank’a ait ATM bulunmaktadır. Terminal içinde PTT şubesi de hizmet vermektedir.

 

Döviz

Havalimanı içerisinde döviz değişimi yapılabilecek bir döviz bürosu bulunmamaktadır. 

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Terminal içerisinde yolcuların bagajlarını geçici olarak bırakabilecekleri dolap veya benzeri bir imkân bulunmamaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanında yolcu ve yolcu yakınlarının çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alışveriş olanakları bulunmaktadır. Ancak dış hatlar terminali olmasına rağmen duty-free bulunmamaktadır.

 

İbadet Noktaları

Yolcu ve yolcu yakınlarının yararlanabilmesi için havalimanında mescit bulunmaktadır.

 

Otopark

Havalimanında 334 araç ve 11 otobüs kapasiteli otopark hizmet vermektedir. Bekleme alanlarıyla ilgili bilgi bulunmamaktadır.

 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı içerisinde yer alan ufak büfelerde ülkenin her köşesinde sevilen sokak lezzetleri ve fast food çeşitlerinin yanında bölgeye has yiyecekler de müşterilerin hizmetine sunulmaktadır. Restoran ve pub tarzı işletmeler bu havalimanında faaliyet göstermemektedir.

 

Yakın Oteller

Erzincan Havalimanı içinde yolcu ve yolcu yakınları için herhangi bir konaklama olanağı bulunmamaktadır. Şehir merkezine 9km uzaklıkta bulunan Erzincan Havalimanına en yakın otel Hilton Garden Inn Erzincan otelidir. Otel ve havalimanı arasındaki mesafe 4.5km olup, ulaşılması oldukça kolaydır. 

Farklı bütçelere hitap eden veya şehrin diğer bölgelerindeki otel seçenekleri için otel.com sitesini kullanabilirsiniz. Otel.com size Erzincan otelleri seçeneklerini hızlı bir biçimde karşılaştırma ve değerlendirme konusunda yardımcı olurken, aynı zamanda hızlı bir biçimde rezervasyon yapmanıza da imkan sağlamaktadır.

 

Erzincan Havalimanı Ulaşım Rehberi

Şehir merkezinden 9km uzakta bulunan havalimanına ulaşım için şehirde farklı alternatifler bulunmaktadır.

 

Metro/Tren

Erzincan’da henüz metro veya tramvay hattı bulunmamaktadır.

 

Otobüs

Şehir merkezi ile havalimanı arasında çalışan otobüs hatları mevcuttur. Otobüs ücretleri Erzincan’da kullanılan “Can Kart” ile ödenmektedir. 

 

Taksi

Erzincan Havalimanına taksi ile ulaşmak da oldukça pratiktir. Havalimanında faaliyet gösteren durağı Havaalanı Terminal EŞOT Taksiye;

0 (446) 214 34 74 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Transfer

Şehirde hizmet veren otel ve turizm acentelerinden bazıları transfer hizmeti vermektedir. Transfer hizmetleri ile ilgili şehirde kalacağınız otelle veya turizm acenteniz ile görüşebilirsiniz.

 

Shuttle

Şehirde shuttle hizmetini Havaş sağlamaktadır. Shuttle saatleri ve rezervasyon için 0 (850) 222 0 487 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

 

Araç Kiralama

Erzincan Havalimanı içerisinde araç kiralama konusunda hizmet alabileceğiniz 4 şirket hizmet sunmaktadır. Bu şirketler Asis Oto Kiralama, Avis, Budget ve Tur Assist’tir. Bu şirketler ile önceden iletişime geçerek araç rezervasyonu da gerçekleştirebilirsiniz.