Elazığ Havalimanı Uçak Bileti

Elazığ Havalimanı

Elazığ Havalimanı Hakkında 

Elazığ Havalimanı, ilk olarak askeri amaçlarla kullanılmıştır. Havalimanı bu amaçla 1940 senesinde hizmete açılmış ve 1960 senesine dek sivil kullanım için hizmet vermemiştir. 1960 senesine gelindiğinde sivil kullanım için de hizmet vermeye başlamıştır. Havalimanı aynı zamanda Türkiye'nin ilk sivil havalimanıdır. Limanda beş adet pist ve yedi uçak kapasiteli apron yer almaktadır. Pistlerden bir tanesi askeri amaçlar için kullanılan dönemden kaldığı için eski yapıdadır ve bu nedenle de yeteri kadar ışıklandırma yapılmamıştır. Daha sonra havalimanı sivil kullanıma açıldığında, gece uçuşlarına uygun hale getirilmesi için özel ışıklandırmalar yapılmıştır.  Bu sayede pist gece uçuşları için de hizmet verir duruma gelmiştir. 

Elazığ Havalimanı zaman içerisinde yurt dışı transit uçuşlarına da başlamıştır. Ancak hem iç hat uçuşları hem de dış hat uçuşları aynı terminali kullanmaktadır. Havalimanı, bulunduğu konum itibariyle birçok şehrin bağlantı noktası durumundadır. Bu nedenle de havalimanının yıllık yolcu kapasitesi 2 milyonu aşmaktadır. Son olarak bu havalimanı "yeşil kuruluş" unvanını da almaya hak kazanmıştır. 

 

Elazığ Havalimanı Genel Bilgiler 

Bekleme Salonları

Elazığ Havalimanı'nda oldukça geniş, konforlu bekleme salonları yer almaktadır. Henüz lounge hizmeti yer almasa da VIP salonlar bulunmaktadır. Bekleme salonları hem iç hatlar hem de dış hatlar yolcularının ortak kullanabileceği alanlardan biridir. İç ve dış hatlar birbirinden bağımsız bir bölümde yer almamaktadır. 16 bin 400 metrekarelik bir alan üzerinde yer alan havalimanı, uçuş öncesi olanaklar bakımından yeterli düzeydedir. 

 

Sağlık Hizmetleri

Elazığ Havalimanı içerisinde de bir sağlık denetleme merkezi bulunmaktadır. Aynı zamanda havalimanının karşı yolunda kalan, yalnızca 3 km uzaklıkta bir aile sağlığı merkezi de bulunmaktadır. Buna ek olarak çevrede birçok eczaneye ulaşmanız da mümkündür. 

 

Bebek Bakım Odası

Elazığ Havalimanı'nda bebek bakım odaları yer almaktadır. Ayrıca bu odalar sürekli sterilize edilmekte ve hijyenik bir ortam sağlanmaktadır. 

 

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı içinde ve çevresinde birçok bankanın ATM noktası yer almaktadır. 

 

Döviz

Elazığ Havalimanı içerisinde döviz bozduracağınız ya da satın alabileceğiniz bir döviz bürosu bulunmamaktadır. Ancak havalimanına en yakın döviz bürosu 10 km mesafede yer almaktadır. Elazığ Kapalı Çarşı içerisinde yer alan döviz bürosuna giderek kısa süre içerisinde işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanında eşyalarınızı koyacağınız emanet dolapları ya da kilitli dolaplar bulunmamaktadır. Yalnızca kayıp bagajlar için başvuracağınız bir birim yer almaktadır.

 

Alışveriş Noktaları

Havalimanında yöreye ait hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz küçük çapta dükkanlar mevcuttur. Ancak henüz bir duty free noktası bulunmamaktadır. Bununla birlikte havalimanı çevresinde de alışveriş yapabileceğiniz pek çok nokta bulunmaktadır. 

 

İbadet Noktaları

Havalimanı içerisinde mescit ve abdest alınabilecek hijyenik lavabolar bulunmaktadır. 

 

Otopark

Havalimanında otopark mevcuttur ancak yalnızca bir tanedir. Özellikle yoğun dönemlerde park sorunu yaşanabilmektedir. Açık havada yer alan bu otoparkta otopark ücreti otomobil, pikap, minibüs için; 0 – 1 saat aralığı 11 TL, 1 - 3 saat 12.50 TL, 3 – 6 saat 15.75 TL, 6 – 12 saat 22 TL, 12 – 24 saat ise 31.25 TL'dir.  

 

Wi-Fi/Şarj

Havalimanında ücretsiz bir şekilde Wi-Fi olanağından yararlanacağınız yerler vardır. Birçok farklı altyapının sunduğu ücretsiz kablosuz ağ bağlantısından yararlanacağınız noktalar, havalimanının çeşitli yerlerine yayılmış durumdadır.

Havalimanında elektronik cihazlarınızı şarj edecek herhangi bir şarj istasyonu ya da otomatı bulunmamaktadır.

 

Yakın Oteller

Havalimanı içerisinde konaklama yapabileceğiniz herhangi bir tesis ya da otel bulunmamaktadır. Ancak havalimanına yakın mesafede birçok otel bulunmaktadır. Elazığ Havalimanı'na yapacağınız uçuşlar neticesinde konaklama ihtiyacınız oluşacak ise sizin için en ideal Elazığ otelleri alternatiflerini otel.com sitesinden bulabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. Aşağıda havalimanı çevresinde yer alan oteller sıralanmıştır. Bu otellere taksilerle ya da transfer hizmetleri ile ulaşmak mümkündür. 

 • Elazığ Marathon Otel
 • Ramada by Wyndham Elazig Otel
 • Grand Aras Otel
 •  Subartu Otel
 • Windyhill Hotel & SPA 
 • Park Dedeman Elazığ Otel
 • DoubleTree by Hilton Hotel
 • Elazığ Günay Hotel 
 • Brizgarden Hotel
 • White Line Boutique Hotel
 • Akgün Elazığ Hotel
 • Elazığ Köşk Hotel
 • Akar Otel
 • Mavigöl Otel
 • Balada Park Otel & SPA
 • Hanedan Otel
 • Elazığ Şirin Otel
 • Elazığ İlbey Otel

Elazığ Havalimanı Ulaşım Rehberi

Otobüs

Havalimanından şehir merkezine, belediye halk otobüsleri ile ulaşım olanağı vardır. Havalimanından 150 metre uzaklıktaki Nailbey Çeşme durağına yürümeli ve burada 9 numaralı otobüsü kullanmalısınız. Bu otobüsle Elazığ şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak havalimanından 300 metre ileride Kültür Polis Lojmanları önünden 3 numaralı otobüse binebilirsiniz. Bu otobüs hattı ile Park Yirmiüç AVM, Nureddin Ardıçoğlu Kültür Merkezi, Elazığ Belediyesi gibi yerlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

 

Taksi

Havalimanı çıkışında ve çevresinde çok sayıda taksi durağı bulunmaktadır. Daha kısa ve rahat bir ulaşım için taksileri tercih edebilirsiniz. İç ve dış hatlar yolcu çıkışında bekleyen taksiler kullanılabilir. 

 

Transfer

Havalimanından şehir merkezine rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmanın bir diğer yolu ise özel transfer hizmetleridir. Transfer hizmeti alabileceğiniz acenteler; Alan Transfer, Ayt Transfer, Transfer Index ve Elazığ Rent a Car olarak sıralanabilir.  Havalimanı içerisinde acentelerin yetkili ofisleri bulunmaktadır. 

 

Shuttle

Elazığ Havalimanı'nda shuttle hizmetinden yararlanabileceğiniz firmalar da bulunmaktadır. Bu firmalar 7/24 hizmet vermektedir. Havaalanından otelinize, evinize ya da istediğiniz yere kolay ve ucuz bir şekilde shuttle transfer hizmeti ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Shuttle hizmeti alabileceğiniz firmalar; Transfer Index, Ecrin Vip, Blue Army Car Rental şeklinde sayılabilir.  

Ayrıca HAVAŞ seçeneği de bulunmaktadır. Havalimanının çıkışında yer alan HAVAŞ otobüsleri ile de şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Her uçuş öncesi ve sonrası HAVAŞ otobüsleri yoğunluğa bağlı olarak şehir merkezine seferler düzenlemektedir. Havalimanından kalkan HAVAŞ otobüslerine binerek yaklaşık 30 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşabilirsiniz. HAVAŞ otobüslerinde alınan ücret kişi başı 13 TL’dir. Daha hesaplı bir yöntem için bu olanak tercih edilebilir. 

 

Araç Kiralama

Havalimanından şehir merkezine ya da dilediğiniz yere ulaşım sağlamak için araba kiralayabilirsiniz. Havalimanı içerisinde AVIS, Europcar, National Car Rental, Elazığ Rent a Car gibi firmalar başta olmak üzere çeşitli alternatifler bulunmaktadır.