Çanakkale Havalimanı Uçak Bileti

Çanakkale Havalimanı

Çanakkale Havalimanı Hakkında

Çanakkale Havalimanı, 1995 yılında hizmete açılmıştır. İlk kurulduğu günden bugüne sivil - askeri havalimanı kategorisinde hizmet vermektedir. Ülkenin en eski havaalanlarından biri olmasının yanında 2008 yılıyla birlikte yolcu kapasitesini arttırmıştır. Yeni yapılan terminal ile beraber hizmet alanını %30 genişletmiştir. 2008 yılından itibaren havalimanında ek ve yeni çalışmalar yapılmaya devam etmiştir. 

Havaalanı içerisinde 26 Temmuz 2010 itibariyle temeli atılan ARFF Binası, bir yıl içerisinde hizmete açılmıştır. 2012 Aralık ayında ise pist uzatma çalışması nedeniyle geçici bir süreliğine trafiğe kapatılan havalimanı 2014 yılı başında tekrar hizmet vermeye başlamıştır. Bu çalışma sonrasında pist alanı 2350x45 m’ye çıkmıştır. 2017 yılında ise yeni bir terminal binası ve 3 adet park pozisyon alanı havalimanı hizmetine sunulmuştur. 

 

Çanakkale Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme Salonları

Çanakkale Havalimanı içerisinde iki adet bekleme salonu bulunmaktadır. Bu salonlardan bir tanesi dış hatlar, diğeri ise iç hatlar terminalinde yer almaktadır.

Sağlık Hizmetleri

Havalimanında DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) tarafından sağlık hizmeti verilmektedir. Yolcular için gerekli ilk yardım ve acil durumlar bu sağlık ekibi tarafından yapılmaktadır. 

Bebek Bakım Odası

Havaalanı içerisindeki iki salonda birer bebek bakım odası bulunmaktadır. Bir tanesi dış hatlar – bir tanesi iç hatlar bekleme salonunda yer almaktadır. 

Bankacılık Hizmetleri

Bankacılık hizmetleri için havalimanı içerisinde hizmet almak mümkündür. Para çekme – para yükleme vb. tüm bankacılık işlemleri ATM yolu ile yapılabilmektedir. 

Döviz

Havalimanı içerisinde döviz alanı bulunmamaktadır. 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Terminal içerisinde özel eşya ve bagajların bırakılabileceği özel kilitli dolaplar bulunmaktadır. Bu sayede yolcular, eşyalarını havaalanı içerisinde muhafaza edebilmektedirler. 

Alışveriş Noktaları

Havalimanı içerisinde kafe ve restoran hizmeti bulunmamaktadır. Bu hizmet, havaalanı içerisinde bulunan büfeler yoluyla karşılanmaktadır. Yolcular, büfeler tarafından konuk edilmektedirler.

İbadet Noktaları

Havaalanı içerisinde ibadethane bulunmamaktadır. Ancak havalimanı yakın çevresinde birden fazla cami yer almaktadır. 

Otopark

Çanakkale Havalimanı'nda geniş bir otopark bulunmaktadır. Bu otopark, 196 araçlık alanda hizmet vermektedir. 
 

Wi-Fi / Şarj

Havalimanı tarafından Wi-Fi olarak isimlendirilen internet hizmeti verilmemektedir. 

Bekleme süresi boyunca yolcular tarafından en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri de elektronik şarj alanları olmaktadır. Bu bağlamda telefon, bilgisayar, tablet vb. birçok elektronik cihazı şarj edebilmek adına prizler bulunmaktadır. Bununla birlikte birçok farklı telefon ve tablet modeli ile uyumlu ortak şarj dolum alanları da havaalanı içerisinde yer almaktadır. 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Çanakkale Havalimanı içerisinde kafe ve restoran işletmeleri bulunmamaktadır. Havalimanı içerisinde bu hizmet ise büfeler tarafından karşılanmaktadır. Büfelerde sıcak – soğuk içecekler ile beraber çok sayıda yiyecek satışı yapılmaktadır. 
 

Yakın Oteller

Havalimanı içerisinde konaklama hizmeti için otel yoktur; ancak havalimanı çevresinde hizmet alınabilecek oteller bulunmaktadır; 

 • Su Hotel: Havalimanına 7-10 dakikalık mesafede bulunan otel 7/24 hizmet sağlamaktadır. Otele gidiş için shuttle bulunmamaktadır. Ulaşım için özel araç veya taksi kullanılabilmektedir.
 • UDI Suit Hotel Çanakkale: Havaalanı çevresinde hizmet veren ve lüks otellerden bir tanesidir. Otel tarafından ulaşım için herhangi bir hizmet sağlanmamaktadır. 
 • Ser & Ad Residince Studyo: Konaklama için aranan otellerden bir tanesidir. 7/24 hizmet veren otelin müşterileri genellikle havalimanı yolcularıdır. 
 • Çan-Ka Evleri: Havalimanı ile arasında araç ile 10-15 dakika mesafe bulunan Çan-Ka Evleri’de konaklama için kullanılabilir otel hizmetlerinden bir tanesidir. 
 • Kolin Hotel: 5 yıldızlı ve araç ile kısa sürede gidilebilecek otellerdendir.
 • Tusan Hotel: Havalimanına araçla 7-9 dakika mesafede bulunan 4 yıldızlı otellerden biridir. 
 • İDA Kale Resort Hotel: Havalimanına 15-18 dakika mesafede bulunan bu otel doğa ile iç içedir.
 • Akol Hotel: 4 yıldızlı otellerden biridir. 7/24 havalimanına yakın çevrede hizmet vermektedir. 
 • Lampsakos Otel: Havaalanına yakın otellerden biri olarak hizmet veren otel 3 yıldızlı hizmet vermektedir. 
 • İmada Motel: Motel şeklinde hizmet veren kurumdur. Yine havalimanına uzaklığı ise yaklaşık 15 dakikadır. 

otel.com web sitesi üzerinden Çanakkale otelleri hizmeti alınabilmektedir. Otellere dair detaylı bilgi ve rezervasyon işlemleri kısa sürede yapılabilmektedir. 
 

Çanakkale Havalimanı Ulaşım Rehberi

Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine, şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlamak farklı taşımacılık yöntemleri ile yapılabilmektedir. Bu ulaşımın başlıca yolları taksi, shuttle ve otobüslerdir. 

Metro/Tren

Havalimanı ulaşımında tren veya metro gibi raylı taşıma işletmeciliği bulunmamaktadır. 

Otobüs

Çanakkale Büyükşehir Belediyesi tarafından havalimanı ulaşımında kullanılmak üzere otobüs seferleri düzenlenmektedir. Bu otobüs güzergâhı ise havalimanı yoluna girdiğinde sırayla şu durakları kullanmaktadır; Necippaşa Camii, Kordon, İskele, Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, Eski Tansaş, Troya Caddesi, Şht. Gürol Caddesi. 

Şehir içi güzergahları arasında taşımacılık yapan hatlardan olan Ç8 numaralı hat, havalimanına ulaşım sağlamaktadır. 

Taksi 

Şehir merkezi – havalimanı ile havalimanı – şehir merkezi arasındaki ulaşım, ticari taksiler ile de sağlanabilmektedir. Şehir genelinde hizmet veren çok sayıda taksi durağı, havaalanı yolcu taşımacılığı yapmaktadır. Bununla birlikte havalimanından şehir içine ulaşım için havaalanında ticari taksi bulabilmek mümkündür. 

Transfer 

Havalimanı işletmeleri veya firmalar tarafından ulaşım için transfer taşımacılık hizmeti verilmemektedir. 

Shuttle

Çanakkale Havalimanı için shuttle hizmeti bulunmaktadır. Firmalar tarafından veya havalimanına bağlı kuruluşlarca servis hizmeti sağlanmaktadır. Bu servisler şehrin birçok merkezi bölgesinden geçerek, yolcu alıp indirmektedirler. Çanakkale merkez ve civar ilçeleri Havaş firması tarafından hizmete sunulan otobüsler ile havalimanına ulaşılabilmektedirler. 

Araç Kiralama

Yolcuların havalimanından araç kiralama şansları bulunmaktadır. Havaalanı çevresinde ve yakınında bu hizmeti veren çok sayıda kuruluş bulunmaktadır. Bu kuruluşlar ise şöyledir; 

 • Çanakkale Havalimanı Araç Kiralama
 • Central Rent a Car Çanakkale
 • Avec Rent a Car – Çanakkale Havalimanı
 • Avis Çanakkale
 • Onur Rent a Car & VIP Transfer
 • Grup Rent a Car
 • Mavi Baykuş Rent a Car
 • GarentaDAY Çanakkale
 • Onyedi Rent a Car
 • OzCar Rental Rent a Car