Bursa Yenişehir Havalimanı Uçak Bileti

Bursa Yenişehir Havalimanı

Bursa Yenişehir Havalimanı Hakkında

Bursa Yenişehir Havalimanı inşası 2000 yılında tamamlanmıştır. Havalimanı “YEI” uçuş koduyla resmi hizmetine ise 2001 yılında başlamıştır. Önceki yıllarda askeri havalimanı olarak kullanımını uzun süre sürdürmüştür. Bursa’nın daha büyük bir havalimanı ihtiyacı ortaya çıkmasıyla birlikte Bursa Yenişehir ilçesinde 1944 yılında askeri havalimanı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1965’li yıllara gelindiğinde ise sivil havalimanı konumunda bir pist yapılmıştır. Bursa’nın ihtiyacı doğrultusunda yeni havalimanı 2.250.000 yolcu kapasiteli yeni havalimanına kavuşmuştur. 2001 yılında havalimanı iç hatlar ve dış hatlar terminali hizmete açılmıştır. 

İç hat ve dış hat terminalleriyle havalimanı birçok yolcuyu misafir eder.  Havalimanı içerisinde bir adet kargo binası yer alır. Kargo binası 9.460 metrekare kapalı alana sahip olmakla birlikte 8 adet de soğuk odası bulunur. Bursa Yenişehir Havalimanı 24 saat boyunca uçuş hizmeti verir. Diğer havalimanları gibi Yenişehir Havalimanı’nda da  “Engelsiz Havalimanı” ve “Yeşil Havalimanı” belgelerine sahiptir. Bursa Yenişehir Havalimanı şehir merkezine 50 km uzaklıkta yer alırken Yenişehir ilçesine uzaklığı 10 km’dir. 

 

Bursa Yenişehir Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme Salonları

Dış hatlar ve iç hatlar terminalde aynı yerde bulunur. Bu sebeple VIP lounge 12.716 metrekarelik ortak alanda yer alır. Bu salonda iç hatlar ve dış hatlar yolcuları rahatça vakit geçirebilir. Vip lounge yolcuların keyifli vakit geçirmesi amacıyla tasarlanmıştır. 

Sağlık Hizmetleri

Bursa Yenişehir Havalimanı’nda sağlık hizmeti veren “Bursa - Yenişehir Havalimanı Sağlık Denetleme Merkezi” bulunur. Sağlık desteği almak isteyen yolcular için bu merkez kullanılır. Acil durum müdahaleleri yine bu merkezden yapılır.

Bebek Bakım Odası

Havalimanında sağlık kurallarına uygun olarak tasarlanmış bebek bakım odası bulunur. Bebek bakım odaları anne ve bebek için modern şekilde tasarlanmıştır. Bebek bakımı ve bebek emzirme bu odada yapılabilir.

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı içerisinde bankacılık hizmeti alabileceğiniz birçok bankaya ait ATM cihazları bulunur.

Döviz

Bursa Yenişehir Havalimanı içerisinde döviz işlemleri yapılabilen döviz büroları mevcuttur.

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı içerisinde 5 adet bagaj konveyörü bulunur. Bina içerisinde emanetlerinizi teslim edebileceğiniz emanet ofisi de yer alır.

Alışveriş Noktaları

Havalimanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz birçok dükkân bulunur. Alışveriş noktaları 24 saat açık olarak hizmet verir. Havalimanı içerisinde Duty Free hizmeti yer almaz. 

İbadet Noktaları

Havalimanı içerisinde yolcuların ibadetlerini yerine getirebileceği mescit bulunur. Mescit hijyenik şartlara uygun olarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Otopark

Havalimanında bulunan otopark iç hatlar terminali ve dış hatlar terminaline yürüme mesafesindedir. Araç park yeri kapasitesi 152 araçlık olarak düzenlenmiştir.

Wifi/ Şarj

Bursa Yenişehir Havalimanı içerisinde şarjmatik noktaları bulunur. Telefon gibi elektronik eşyaları buralardan şarj edilebilir. Ayrıca yolcuların kullanabilmesi için WİFİ ağı yer alır.

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı içerisinde kaliteli hizmet anlayışı ve çeşitli lezzetlerin yer aldığı kafeleri yolculuğunuzun öncesinde ve sonrasında tercih edebilirsiniz. İç hatlar ve dış hatların aynı salonda yer alması sebebiyle kafe ve restoranlar aynı alanda yer alır. Havalimanı içerisinde 2 kafe ve 1 restoran bulunur. Kafe ve büfe 7 gün 24 saat hizmet verir.

Yakın Oteller

Bursa Havalimanı çevresinde yer alan oteller misafirlerine birbirinden farklı kalite ve hizmet sunar. Konaklamak için şehir merkezi ve havalimanı arasında bulunan otelleri de tercih edebilirsiniz. Havalimanına yakın olan başlıca oteller şunlardır:

  • Otel Semsa: Otel Havalimanına 7,6 km uzaklıkta yer alır. Havalimanı yakınlığı sebebiyle sıkça tercih edilir. Özel araç ile 12 dakika içerisinde otele ulaşmanız mümkündür.
  • Morrian Hotel: Otel havalimanına 18 km uzaklıkta bulunur.  Taksi ve transfer hizmetini kullanabilirsiniz. Özel araç ile havalimanına ulaşım 30 dakika sürer.
  • Gülce Otel: Havalimanına 20 km uzaklıkta yer alır. Taksi veya transfer hizmetiyle ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Royal Hotel İnegöl: Havalimanına uzaklığı 38 km’dir.  Özel araçla ulaşımınız 40 dakika sürer.

Bursa Yenişehir Havalimanı uçuşunuzu gerçekleştirdikten sonra gereken konaklama ihtiyacınızı otel.com sitesinden karşılayabilirsiniz. Bursa otelleri için otel.com üzerinden size en uygun otelleri bulabilir, rezervasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 

Bursa Yenişehir Havalimanı Ulaşım Rehberi

Metro/Tren

BursaRay Kestel İstasyonu üzerinden Mudanya seferini yapmaktadır. BursaRay ile havalimanına gitmek isterseniz belediye otobüsü aktarması yapmanız gerekir. Direkt olarak havalimanına metro ve tren seferi bulunmaz.

Otobüs

Bursa’da belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri birçok bölgeye ulaşım sağlar. Ulaşımda Bursa Kart sistemi kullanılır. 24 saatlik veya 48 saatlik kartları temin ederek yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanına gelirken ve havalimanından giderken otobüs tercih edebilirsiniz.  Havalimanı geliş terminali çıkışında yer alan otobüs duraklarından 80 numaralı otobüs ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Kent Meydanı durağından havalimanına gitmek için de yine aynı aracı kullanabilirsiniz.

Taksi

Havalimanından şehir merkezine ve diğer ilçelere ulaşım sağlamak için taksileri kullanabilirsiniz. Taksiler konforlu ve hızlı bir şekilde sizi gideceğiniz yere ulaştırır. Havalimanı taksileri ile haftanın 7 günü ulaşım sağlayabilirsiniz.

Transfer

Şehir merkezinden havalimanına konforlu bir şekilde yolculuk yapmak istiyorsanız transferler doğru tercih olacaktır. Konakladığınız otelde transfer araçları bulunuyorsa bunları tercih edebilir veya Bursa’nın önde gelen araç transfer firmalarını kullanabilirsiniz.

Shuttle

Bursa Yenişehir Havalimanı bünyesinde shuttle hizmeti yer almaz.

Araç Kiralama

Bursa’da ulaşım sağlamanız için araç kiralamak iyi bir seçenektir. Birçok araç kiralama şirketi Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan anahtar teslimi gerçekleştirir. Araç kiralamak istediğinizde mutlaka bir ön rezervasyon yapmanız gereklidir.