Balıkesir Merkez Havalimanı Uçak Bileti

Balıkesir Merkez Havalimanı

Balıkesir Merkez Havalimanı Hakkında

Balıkesir Merkez Havalimanı, ülkemizin gelişen turizm sektörü ile ziyaretçi sayısı artan Balıkesir’deki iki havalimanından biridir. Havalimanı ilk başta 1998 yılında askeri havalimanı olarak açılmıştır. 2001 yılına gelindiğinde sivil havacılık faaliyetleri için kapatılmış ve yalnızca askeri havacılığa hizmet vermiştir. 2007 senesinde tekrar yurt içi hizmete açılmıştır. Günümüze kadar restorasyon ve tadilat aşamaları geçirmiştir ve günümüzde yalnızca özel uçuşlar için kullanıma açılmıştır. Ancak ilerleyen günlerde tekrar genel kullanıma açılması beklenmektedir. Havalimanı 2.725 metrekarelik asfalt piste ve 1.800 metrekarelik garaj binasına sahiptir. Genişletilmiş hali ile 4 adet apronu bulunmaktadır ve 11.000 metrekarelik araç yolu ile toplamda tüm yapı 420 dönümlük arazi üstünde yükselmektedir. Terminal binasının toplam büyüklüğü 6.500 metrekaredir. Mevcut iç hatlar terminal binası yılda 1.000.000 yolcuya hizmet edecek şekilde büyütülmüştür. Terminal yapısı 5 adet kontuar ve 1 adet bagaj konveyörü ile hizmet vermektedir. Ayrıca havalimanında “Karbonsuz Havalimanı Projesi” başlatılmıştır ve böylece gelecek nesillere sürdürülebilir ve daha yaşanır bir yer bırakmak adına çalışmalar yapılmaktadır.

Balıkesir Merkez Havalimanı Genel Bilgiler

Bekleme salonları

Balıkesir Havalimanı terminal binası içerisinde, giden ve gelen yolcular için ayrı olmak üzere bekleme salonları vardır. Bu sayede konforlu bir şekilde zaman geçirerek uçuş saatinizi bekleme alanında geçirebilirsiniz. VIP seyahat biletine sahip yolcular için yine ayrıca bir VIP bekleme salonu yapılmıştır.

Sağlık Hizmetleri

Balıkesir Merkez Havalimanı uzun yıllar boyunca askeri hizmet verdiği ve sonradan değiştirildiği için mevcutta bir sağlık ünitesi ya da doktor imkanı yoktur. Ancak acil bir durumda 112 ile bağlantıya geçerek ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi havalimanına vasıta ile 15 dakika mesafededir ve ihtiyaç dahilinde tercih edilebilir bir konumdadır.

Bebek Bakım Odası

Tüm yolculara hitap edebilmek ve insanı ihtiyaçları temin edebilmek için havalimanına ait bir bebek bakım odası mevcuttur. Böylece anneler bu odada bulunması gereken eşyalar ve alanlar sayesinde huzurlu bir yolculuk için bebeklerini hazırlayabilmekte ve her türlü gereksinimlerine cevap bulabilmektedir.

Bankacılık Hizmetleri

Havalimanı henüz hizmete tam olarak açılmadığından terminal sınırları içinde herhangi bir maliye ofisi ya da ATM bulunmamaktadır. Terminale en yakın ATM 3.6 kilometre mesafede olup özel araçla 9 dakika uzaklıktadır.

Döviz

Havalimanında paranızı diğer para birimlerine dönüştürebileceğiniz bir döviz ofisi yoktur. Yolculuk edecek kişiler döviz değişim işlemlerini uçuştan önce kent merkezinde ilgili yerlerden yapabilmektedir.

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Yeni yapılanmakta olan bir havalimanı olduğu için henüz bir bagaj ve kilitli dolap sistemi oluşmamıştır.

Alışveriş Noktaları

Geçirmiş olduğu tadilat ile havalimanı genişletilmiş ve alışveriş için mağaza alanları yapılmıştır. Fakat henüz tam olarak uçuşlara açılmadığı için alışveriş alanları da hizmete girmemiştir. Yakın zamanda bu alanların işletmelere açılması beklenmektedir.

İbadet Noktaları

Yurdumuzda turist sayısı her geçen gün artan illerimizden olan Balıkesir’de ziyaretçilerin havalimanında ev ortamındaki ibadetlerini devam ettirebilmeleri için mescitler yapılmıştır. Kadın ve erkek olmak üzere 2 farklı mescit alanı bulunmakta ve hizmet vermektedir.

Otopark

Alanı arttırılan ve büyüyen havalimanında 238 araçlık bir otopark alanı vardır. Otopark işletmesinin kuralları gereğince otoparkın 15 dakikalık kullanımı ücretsizdir. Bu sayede sizi yolcu etmeye gelen yakınlarınız ücret ödemeden otoparktan yararlanabilir. Otopark ücretleri aracınızın cinsine ve otoparkta kalacağınız süreye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca otopark içinde 13 adet engelli araç alanı ayrılmıştır.

Wi-Fi/Şarj

Balıkesir Merkez Havalimanı’nı kullanarak seyahat edecek yolcuların elektronik aletleri için özel bir şarj odası mevcut değildir. Ancak bekleme alanlarındaki prizler ile cihazlarınızı şarj edebilir ve işlemlerinizi aksamadan yürütebilirsiniz ya da sevdikleriniz ile iletişimde kalabilirsiniz.

Havalimanı içinde ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz internet hizmeti vardır. Böylece uçuş saatinizi beklerken gündemi takip edebilir ve internette gezinebilirsiniz.

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanı içinde restoran ve kafe için alanlar yapılmış ancak henüz hizmete girmemiştir. Bu sebep ile yolcular yeme-içme ihtiyaçlarını uçuş öncesinde şehirde çözmektedirler. Havalimanına yakın restoranlar şu şekilde sıralanabilir;

• Ovalı Kokoreç

• Adanalı Çavuşoğlu Restoran

• İkizler Büfe

• Boğaziçi Kokoreç

• İpek Lokantası

 

Yakın Oteller

Mevcut terminal binası içinde konaklama için bir otel ya da hostel yer almamaktadır. Ancak Balıkesir Merkez Havalimanı yakınında araç ile gidilecek pek çok rahat ve konforlu otel yer almaktadır. Bütçenize göre istediğinizi seçebilir ve dinlenmiş bir şekilde yolculuğunuza devam edebilirsiniz. Tüm dinlenme ihtiyaçlarını giderebilecek oteller şunlardır;

• Asya Hotel: Havalimanına 6,6 kilometre uzaklıktadır.

• Ramada Residences by Wydnham Balıkesir: Havalimanı ile arasında 12 dakikalık uzaklık vardır.

• Pasha Suites Otel

• Altınvaş Otel & Spa

• Onhann Otel

• Beta Residence

• Anafarta Otel Balıkesir

• Hotel Asya

• Tekinler Otel

• Evim Otel

• Balıkesir Otel Mola

• Venus Thermal Boutique Hotel & Spa

• Hotel Grand Yılmaz

• Eken Prestij Otel

• Panderma Port Otel

• Willmont Hotel

Balıkesir Havalimanı'na yapacağınız ziyaret ile uçağınız indikten sonra konaklama ihtiyacınız dahilinde, Balıkesir otelleri için her türlü rezervasyon ve satın alma işlemlerinizi otel.com web sitesinden yaptırabiliriz.

 

Balıkesir Merkez Havalimanı Ulaşım Rehberi

Havalimanının kent merkezine uzaklığı beş buçuk kilometre olmak ile beraber yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Şehir deki yoğun sirkülasyonu bulunan konumlara ulaşım için çeşitli transfer yöntemleri kullanılmaktadır.

Metro/Tren

Balıkesir ilinde ulaşım opsiyonu olarak kullanılan metro aracı ya da tren seçeneği yer almamaktadır.

Otobüs

Balıkesir Belediyesi tarafından işletilen belediye otobüsleri havalimanına ulaşım için sıklık ile tercih edilmektedir. K2 ve D2 kodlu otobüsler havalimanı ile kent merkezi arasında hizmet veren ekonomik bir hat seçeneğidir. Otobüs kullanarak yapacağınız yolculukta ulaşım süreniz 10 ile 15 dakika arasında değişiklik göstermektedir. Otobüste şehirde ulaşım için kullanılan Balkart ile ödeme yapılmaktadır. Balkart havalimanındaki otomat ve gişelerden ya da şehtin belirli noktalarındaki temin alanlarından kolaylıkla elde edilmektedir.

Taksi

Balıkesir Merkez Havalimanı’na ya da havalimanından şehir içine ulaşım için en ergonomik yol ise taksi kullanmaktadır. Havalimanında terminalin çıkışında bulunan taksileri ya da şehrin çoğu bölgesinde yer alan taksilerden birini seçerek çok hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine ulaşım 15 dakika sürebilmektedir ve ücret için taksiciden bilgi almanız gerekmektedir.

Transfer

Havalimanına gidiş için ya da havalimanı kalkışlı özel bir transfer aracı bulunmamaktadır. Ancak kaldığınız otel ile ya da bağlı olduğunuz tur işletmesi ile iletişime geçerek transfer hizmetleri olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Shuttle

Havalimanını kullanan uçakların uçuş saatlerine göre ayarlanmış Havaş servisleri bulunmaktadır.  Seferlere göre düzen otobüs saatlerini öğrenmek için Havaş ile iletişime geçmelisiniz. Havaş olanağı ile 2o dakika içinde taksiye göre daha uygun fiyatta şehre yolculuk yapabilirsiniz. Yapacağınız yolculuk küçük gruplar halinde olacağından konforlu bir fırsat sunacaktır.

Araç Kiralama

Havalimanına yaptığınız sefer sonrasında ya da şehir içinden havalimanına yapacağınız yolculuk için en rahat opsiyon araç kiralama olacaktır. Araç kiralayarak bagajlarınızı pratik şekilde transfer edebilirsiniz. Araç kiralama ücretleri dilediğiniz vasıta tipine ve kullanacağınız zamana göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebep ile araç kiralama firmasını arayıp bilgi edinmelisiniz. Şehir merkezinde ya da havalimanında bulabileceğiniz araç kiralama firmaları şu şekildedir;

• Edo Rent A Car

• Europcar

• Almira Car Rental Service

• Aslan Oto Kiralama

• Smartfilo Balıkesir Oto Kiralama.