Merzifon Havalimanı Uçak Bileti

Merzifon Havalimanı

Amasya Merzifon Havalimanı Hakkında

Amasya Merzifon Havalimanı, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı olan askeri amaçla kullanılan havalimanın, sivil havacılığa hizmet vermeye başlaması ile 20 Haziran 2008’de açılmıştır. Alanın toplam büyüklüğü 1200 metrekaredir. Amasya’nın çevresindeki Çorum, Samsun ve Tokat gibi illerin yolcularına da hizmet vermektedir. Amasya Merzifon Havalimanı’nda herhangi bir dış hatlar terminali bulunmamakla birlikte yurt dışı uçuş trafiğine açıktır. İlk yurt dışı uçuşu ise 2009 senesinde Suudi Arabistan’a gerçekleşmiştir. İç hatlar terminalinin toplam alanı 1185 metrekaredir ve 4 adet check-in bankosu bulunmaktadır. Ayrıca iç hatlar terminalinde 1 adet gelen yolcu bagaj konveyörü yer almaktadır. Yapının yıllık ortalama yolcu kapasitesi 120.000 civarındadır ve her geçen gün ile bu sayı artmaktadır. 2017 yılı verilerine göre 215.351 kişi yurt içi uçuşu için havalimanına uğramıştır ve yurt dışı uçuşu için yine aynı yılda 8.905 kişi terminal binasını kullanmıştır. Ayrıca havalimanın “Yeşil Havalimanı ve Engelsiz Havalimanı Kuruluşu” unvanları bulunmaktadır. Havalimanı çalışma saatleri ise sabah 08.30 ile akşam 17.30 saatleri arasındadır.

 

Amasya Merzifon Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Havalimanı iç ve dış hat bekleme salonu olarak aynı bölgeyi kullanmaktadır ve bu alan terminal binasının içindedir.

Sağlık Hizmetleri

Havalimanında tüm yolcuların sağlığı düşünülmüş olup terminal binası içinde sağlık denetleme merkezi yer almaktadır. Ayrıca engelli kullanıcılar için özel olarak düşünülmüş alanlar ve araç-gereçler mevcuttur. Bunun dışında havalimanına 6 kilometre mesafede Merzifon 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi vardır.

Bebek Bakım Odası

Bebeklerin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve bakımlarının yapıldığı bir adet bebek bakım odası terminal binasında yerini almıştır.

Bankacılık Hizmetleri

Amasya Merzifon Havalimanı içinde Vakıfbank’a ait bir adet ortak ATM bulunmaktadır. Havalimanı çevresinde araç ile on bir dakikalık uzaklıkta Garanti Bank ATM’si bulunmaktadır.

Döviz Bürosu

Havalimanı içinde para birimi değişimi yapabileceğiniz bir döviz noktası yer almamaktadır. Ancak acil döviz ihtiyaçlarınızı cep bankacılığı ile ya da havalimanına gelmeden önce çözebilirsiniz.

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Havalimanı yolcu kapasitesinin düşük olması, gezilebilecek alanın kısıtlı olması ve yoğunluğun az olması gibi sebepler ile herhangi bir bagaj ve kilitli dolap organizasyonu ihtiyaç olarak görülmediği için bulunmamaktadır.

Alışveriş Noktaları

Havalimanında çok sınırlı sayıda yurt dışı uçuşu gerçekleşmektedir. Bu sebeple çok daha yoğun ve uluslararası havalimanlarında olan Duty Free mağazaları burada bulunmamaktadır. Ancak hediyelik eşya alabileceğiz butik küçük mağazalar bulunmaktadır. Havalimanına en yakın alışveriş alanı 6,4 kilometre mesafede olan Merzifon Tarihi Çarşısıdır.

İbadet Noktaları

Amasya Merzifon Havalimanı, küçük olmasına rağmen yolcuların rahatlıkla ve gündelik hayatlarından ödün vermeden seyahat edebilmeleri için gerekli tüm alanlar düşünülecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sebep ile ibadet için gerekli olan mescitler havalimanı alanında yer almaktadır. 

Otopark

Yolcular ve yakınları için kullanılmak üzere havalimanının 132 araç kapasiteli otoparkı bulunmaktadır. Otopark içinde araçlarınızı belirli saat aralıklarında değişiklik gösteren ücretlendirme ile park edebilirsiniz. 2022 verilerine göre otomobil, pikap ve minibüsler 7,5 tl; otobüs, kamyon ve kamyonetler 11tl ve motorlar 4tl olmak üzere 1 saat boyunca otoparkta park edebilirler. Ayrıca engelli yolcular ve yakınları için engelli otoparkı bulunmaktadır.

Wi-Fi/Şarj

Havalimanında işlerinizi kesintisiz devam ettirebilmeniz için telefon, tablet ya da notebooklarınızı bağlayabileceğiniz wi-fi hizmeti bulunmaktadır. Böylece sevdiklerinizle olan iletişiminizi uçuşunuzu beklediğiniz sırada devam ettirebilirsiniz.

Şarj için özel bir oda tasarlanmamış olmasına rağmen bekleme alanlarındaki ya da kafedeki prizleri kullanarak cihazlarınızın bataryalarını doldurabilirsiniz.

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Çok büyük olmayan Amasya Merzifon Havalimanı’nda yolcuların gereksinimleri için bir adet kafeterya ve büfe yer almaktadır. Böylece yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı giderebilme imkanınız sınırlı sayıda da olsa vardır. Havalimanını kullanacak yolcular genellikle şehir merkezindeki restoranları tercih etmektedirler.

Yakın Oteller

Kapasitesi sınırlı olana havalimanı içinde bir otel bulunmamaktadır. Fakat belirli mesafelerde tüm gereksinimlerinizi karşılayacak ve dinlenmenize olanak verecek çeşitli oteller bulunmaktadır. Havalimanını kullanan yolcuların tercih edebileceği oteller şunlardır;

 • Merpond.Single Room: Havalimanına araçla 6 dakikalık uzaklıktadır.
 • Korkmaz Otel: Konaklamak için 9 dakikalık mesafededir.
 • Valente Otel
 • Merzifon Taşhan Otel
 • Kahra Otel
 • Otel Hak
 • Çınar Otel
 • Güngör Otel
 • Paşakonağı Apart
 • Çalışkan Otel

Amasya Havalimanı'na yaptığınız ya da yapacağınız yolculuklar neticesinde dinlenme ihtiyacınız olduğunda, Amasya otelleri ile ilgili rezervasyon ve tüm merak ettikleriniz için otel.com sitesi ile merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Amasya Merzifon Havalimanı Ulaşım Rehberi

Havalimanı Merzifon’a 5 kilometre, Havza’ya 28, Amasya’ya 47 ve Çorum ilimize 66 kilometre mesafede konumlanmıştır. Uzaklık düşünüldüğünde havalimanına ulaşım için farklı alternatifler oluşturulmuştur.

Metro/Tren

Amasya şehrinde bir ulaşım aracı olarak metro ağı henüz yapılmamıştır ve tren kullanılarak havalimanına ulaşım sağlanmamaktadır.

Otobüs

Amasya belediye otobüsleri ile haftanın her günü ve belirlenmiş saatlerde havalimanına seferler bulunmaktadır. Belediye otobüsleri sınırlı sayıda ve saatte hareket ettiği için uçuşunuzdan en az 3 saat önce otobüsleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Bu sayede uçağınızı kaçırmadan işlemlerinizi halledebilir ve keyifli bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Taksi

Şehir merkezinden havalimanına gitmek için taksi kullanmakta seçenekler içindedir. Fakat uzaklık fazla olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir. Ayrıca havalimanı içinde Havalimanı Taksi yer almaktadır. İç hatlar terminali çıkışında yolcular için taksi durağı bulunmaktadır. Taksiyi tercih etmeden önce gideceğiniz nokta için yaklaşık uzaklık üzerinden ücreti öğrenebilirsiniz. Taksi ile ortalama 50 dakika sürecek bir yolculuk sonunda kent merkezine ulaşabilirsiniz.

Transfer

Havalimanına ulaşma opsiyonlarından biri olarak bir transfer aracı henüz yoktur.

Shuttle

Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi uçuş markalarının havalimanına ulaşım için yolcu servisleri mevcuttur. Pegasus’a ait yolcu servisi, havalimanından kalkış yaparak Çorum Devlet Tiyatrosu, Amasya Kredi Yurtlar Kurumu, Tokat hattı üzerinde Erova Yazıhanesi duraklarına uğrayarak yolcu indirip bindirmektedir.

Türk Hava Yolları’na ait servisleri ise Çorum Devlet Tiyatrosu, Amasya THY Başlangıç Turizm, Erova Yazıhanesi duraklarını kullanmaktadır.

Ayrıca havalimanına uçak saatlerine göre sefer düzenleyen ve havalimanı ile şehir merkezi arasındaki rotada çalışan DDM Tur Taşımacılık firmasına ait yolcu servisleri ulaşım için diğer bir olasılıktır. Bu servisler var olan uçak seferlerinin kalkış saatinden 2 saat önce hareket edecek şekilde organize edilmiştir. Servislerin yolcu alma durakları; Dedemtur önü, Baklavacı Yılmaz Usta önü, Anıt Meydanı, Ticaret Kavşağı, Eski Otogar, Dumlu Petrol, Emniyet Müdürlüğü ve Suluova Otogarı’dır.

Amasya’nın çeşitli noktalarından ve havalimanı içinden uçuş saatlerine göre belirlenen Havaş Servisleri de kullanılmaktadır. 

Servis araçları ile yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikalık bir süre içinde şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Araç Kiralama

Amasya Merzifon Havalimanı’nda yolcuların şehrin farklı noktalarında hızlı ulaşım taleplerinin karşılanması için bütçeye ve zevke uygun olarak araç kiralama olanağı vardır. Kent merkezindeki çeşitli noktalarda da araç kiralanabilmektedir. Araç kiralama ücretleri esnek olup istediğiniz araç tipine ve süreye göre değişiklik göstermektedir. Havalimanında bulunan kiralama firmaları şunlardır;

 • Sima Rent A Car
 • Europcar