Ağrı Havalimanı Uçak Bileti

Ağrı Havalimanı

Ağrı Havalimanı Hakkında 

Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, Ağrı kent merkezinin 8.5 kilometre güneyinde bulunan bir havalimanıdır. Yapımına 1994 yılında başlanan havalimanı, üç yıl sonra yani 1997 yılında tamamlanmıştır. 2009 yılında bazı teknik sorunlar ve yetersiz kapasiteden kaynaklı olarak kullanıma kapatılmış ve inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 2011 yılında tekrar kullanıma açılan havalimanı, 3000*45 metre ölçekli pisti ve 5 uçaklık aparon kapasitesiyle yenilenmiş bir şekilde yolcuların hizmetine sunulmuştur. Ayrıca eskiden 120 bin yolcu kapasitesine sahipken, toplamda 3 milyon yolcu kapasitesine yükselerek her gün büyümeye devam etmektedir. 

 

Ağrı Havalimanı Genel Bilgiler

 

Bekleme Salonları

Bekleme salonları, yolcuların yorgunluğunu atmasına veya uçuş saati beklerken verimli ve keyifli zaman geçirmesine yardımcı olan alanlardır. Bu havalimanında bulunan dinlenme salonları yolcular için özel olarak tasarlanmıştır. Yolcular, salonlarda bulunan gazete dergi veya yayın ekranları sayesinde uçuş saatleri gelene kadar keyifli vakit geçirebilir. Ayrıca yine bu bekleme salonlarında bulunan geniş ekranlarda diğer uçakların takibini de yapabilmek mümkündür.

Sağlık Hizmetleri

Havalimanında düzenli olarak hizmet veren sağlık ünitesi bulunmaktadır. Yolcuların gönül rahatlığıyla başvurabilecekleri sağlık üniteleri günün her saatinde hizmete açık alanlardır.  

Bebek Bakım Odası

Ağrı Havalimanı'nda bulunan bebek bakım odalarında bebeğinizi emzirebilir, alt değişimi yapabilir ve bebeğinizi rahatlıkla uçuş saatine kadar uyutabilirsiniz. 

Bankacılık Hizmetleri

Bu havalimanında, Halkbank, Garanti Bankası veya Denizbank gibi farklı bankalara ait bankamatikler bulunmaktadır. Bu bankamatikler günün her saati yolculara hizmet vermektedir. Bankamatiklerde, para çekme ve yatırma gibi bütün işlemler yapılabilmektedir. 

Döviz Bürosu

Özellikle dış hat seferlerinin olduğu havalimanlarında döviz büroları önemli bir yere sahiptir. Burada döviz değişim ve para transferi gibi işlemler kolaylıkla yapılmaktadır. Havalimanında bulunan döviz büroları günün her saati bütün yolculara hizmet verebilecek şekilde çalışmaktadır. 
 

Bagaj ve Kilitli Dolaplar

Hemen hemen her havalimanın bagaj kuralları mevcuttur. Belirlenen bir ağırlığın üstündeki bagajlar, güvenlik nedeniyle uçaklara alınmamaktadır. Bazı durumlarda ise belirlenen ağırlığın üzerinde bagajın taşınabilmesi için de ek ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Kabin bagajlarının da yolcuların koltuklarının altına ya da başlarının üstündeki dolaba sığabilecek ağırlık ve ölçüde olmasına dikkat edilir. Havalimanında emanet eşyaların geçici bir süre saklanabileceği kilitli dolaplar da bulunmaktadır. 

Alışveriş Noktaları

Birçok farklı mağaza ve marketin bulunduğu Havalimanında, günün her saati alışveriş yapmak mümkündür. Yolcu trafiğinin fazla olduğu bu havalimanında alışveriş alanlarının kapasitesi de bununla orantılı olarak geniş tutulmaktadır. Bu noktada yolcular gerek acil ihtiyaçlarını karşılamak gerek hediyelik eşya almak ya da sadece uçuş saatine kadar eğlenceli vakit geçirmek amacıyla alışveriş alanlarını sık sık kullanmaktadırlar. 

İbadet Noktaları

Havalimanında iç hat terminalinde bulunan mescitler günün her saati yolcuların kullanımına açık olacak şekilde tasarlanmış alanlardır.

Otopark 

Otopark kapasitesinin yeterli olmasından kaynaklı uygun fiyatlarda park yapmak mümkündür. Havalimanında bulunan otopark hem açık hem de kapalı olarak hizmet vermektedir. Yenileme çalışmalarından sonra 100 araç kapasitesine sahip olan havalimanı, artan yolcu ve sefer sayılarıyla birlikte günden güne gelişerek büyümeye devam etmektedir. Bu otoparklarda araçlar belirli bir ücret karşılığında uzun süreli park edilebilmektedir. 

Wi-Fi/Şarj

Her havalimanında bulunan Wi-Fi hizmeti, havalimanlarının olmazsa olmaz bir özelliğidir. Bu havalimanında da günün her saati yolculara sunulan ücretsiz internet hizmeti bulunmaktadır. Ayrıca havalimanının birçok noktasında elektronik cihazlar için şarj istasyonları da mevcuttur. 

Yeme-İçme (Kafe ve Restoranlar)

Havalimanında hem iç hat terminali yolcularının hem de dış hat terminal yolcularının kullanımına açık olan kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Günün hemen hemen her saati kullanılabilen bu alanlarda her bütçeye uygun seçenek bulunmaktadır. 

Yakın Oteller

Bu havalimanı kent merkezine oldukça yakın bir konumda bulunduğu için çevresinde pek çok otel bulunmaktadır. Havalimanı çevresinde veya kent merkezinde konaklamak isteyen yolcular için otel seçenekleri şu şekildedir:

 • Laçin Palas Otel
 • Büyük Ağrı Otel
 • Grand Cenas
 • Otel Ararat
 • Otel Urartu
 • Grand Derya Otel
 • İshakpaşa Otel
 • Otel Ortadoğu
 • Yeni Patnos Otel
 • Otel Termal
 • Otel Mertcan
 • Otel Confidence

Ağrı havalimanına yapılan uçuşlardan sonra konaklamak amacıyla Ağrı Otelleri için rezervasyon veya bilgi alma imkanını otel.net sitesinde bulabilirsiniz. 

 

Ağrı Havalimanı Ulaşım Rehberi

Ağrı Havalimanı, şehir merkezine oldukça yakın bir bölgede bulunduğu için de ulaşımı nispeten daha kolaydır. Bu sayede de pek çok ulaşım aracıyla havalimanına kısa sürede ulaşmak mümkündür. 

Metro/Tren

Havalimanından metro veya tren ile şehir merkezinde direkt ulaşma imkânı yoktur. Metro veya tren hatları, sadece şehir içerisinde hizmet veren toplu taşıma araçlarıdır. 

Otobüs

Ağrı'da bulunan belediye otobüsleri veya dolmuşlar da yine şehir içi trafiğinde hizmet verdikleri için havalimanı güzergahında hizmet vermemektedir. 

Taksi

Havalimanından kent merkezine ulaşım sağlamak amacıyla en sık kullanılan araçlardan biri de taksidir. Hem konforlu hem güvenilir olduğu için devamlı olarak tercih edilmektedir. Terminalin hemen önünde bulunan taksiler, şehir merkezine kadar olan 8.5 kilometrelik yolculuk için ortalama 20-25 TL arası ücret talep etmektedirler. Bu fiyat gidilecek olan yere göre de değişiklik göstermektedir. 

Transfer

Şehir merkezinde ya da herhangi bir ilçesindeki otelde konaklamak isteyen yolcuların, oteli arayarak havalimanı transferinin olup olmadığını öğrenmeleri gerekmektedir. Birçok otel, havaalanına transfer hizmeti sağlamaktadır. Bu hizmet belli bir ücret karşılığında verilmektedir. Transfer hizmeti sürekli kullanılan bir yöntem olduğu için oldukça hızlı ve güvenilirdir.  

Shuttle

Anadolu Jet havayolu firmasının sağladığı HAVAŞ servis hizmetleri sayesinde, şehrin belirli bölgelerine ulaşmak oldukça kolaydır. Uçak saatlerine göre ayarlanan bu servisler ortalama 30 dakikalık bir yolculukla şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Servislerin fiyatları da birçok ulaşım aracına göre daha avantajlıdır.

Araç Kiralama 

Ağrıda geçirilen süre boyunca toplu taşıma araçları ya da taksi kullanmak istemeyenler için araç kiralama hizmeti mevcuttur. Havalimanında bulunan araç kiralama acentelerinden belirli gün ve saatler için kolayca araç kiralanabilmektedir. YHZ Rent a Car, Azizoğlu Rent a Car, Rıdvan Rent a Car Aydınoğlu Rent A Car bu araç kiralama firmalarından bazılarıdır.