Uçak Bileti

Havayollarının ve havayolu firmalarının kalitesinin ve sefer sayılarının artması ile beraber uçak bileti satışları da artış göstermiştir. Bunda havayolu firmaları arasında kıyas yaparak en uygun bileti bulmanın daha kolay olması da etkili. Uçak bileti satın alma işlemini, mobil, web ve bürolardan doğrudan satın alabiliyorsunuz. Yurt dışı ve yurt içi uçuşlarına göre de uçak bileti satın almanın yanı sıra, yapmanız gereken diğer işlemler de değişkenlik göstermektedir.  Uçak bileti prosedürleri, biletinizi satın almak için seçtiğiniz yöntem, havayolu şirketi, uçuş türü, bagaj şekli, check- in işlemlerini de kapsamaktadır.

Uçak Bileti Satın Alma İşlemleri
Rezervasyon ya da satın alma işlemleri için mobil uygulamamızı ya da web satışını tercih edebilirsiniz. Bilet satın alma işlemlerinde, internette yapılan uçuş indirimlerinden de yararlanabiliyorsunuz böylece.  Satın alma işleminin ilk aşamasında rotasyonunuzu belirlemeniz gerekiyor.  Kalkış ve destinasyon noktasını belirledikten sonra, uçak biletinin gidiş- dönüş ya da tek yön seçeneklerinden hangisi olduğuna dair seçim yapmanız gerekiyor. Seyahat etmek istediğiniz tarihleri de belirledikten sonra; kişi sayısı (yetişkin ve çocuk sayısı), aktarma durumu gibi detaylara da karar verdikten sonra site içerisinde size en uygun uçak bileti için arama yaptırabilirsiniz. Uçak biletleri sizin tercihlerinize göre, istediğiniz sıralama listesine göre listelenmektedir.

Aktarmalı uçuş kullanmak istemiyorsanız, yalnızca direkt uçuşları tercih edebilirsiniz. Bu şekilde normal varış süresinde seyahat edebiliyorsunuz. Business ya da ekonomi sınıfı uçuşlar fark etmeksizin, aradığınız kriterler doğrultusunda sistem tarama yapmaktadır.  Tercih ettiğiniz havayolu şirketi üzerinden de tercih yapabiliyorsunuz. Uçak seferi seçiminden sonra, havayolu firmasının size tanıdığı hakları genişletebilir ya da eklemeler yaparak standardın dışına çıkabilirsiniz. Buna yemek seçimi, bagaj sınırı, koltuk seçimi, bilet garantisi gibi seçenekler dahildir. Biletinizi alırken değişiklik olma ihtimali kapsamında, koruma altına alabilirsiniz belli bir ücret kapsamında.

Ödeme sayfasına gelindiğinde, sitemize üye olarak ya  da olmadan alım işlemlerine devam edebilirsiniz. Bu aşamada iletişim bilgilerinizi, ad- soyad, T.C. kimlik numarası gibi kişisel bilgilerinizi ve son kısımda da kart bilgilerinizi tamamlamanız gerekmektedir. Kartınızın ödeme işlemini cep telefonunuza gelen SMS üzerinden onaylamanız için son aşama olan ‘onay’ kısmına geçiş yapıyorsunuz. Bu aşamada seçmiş olduğunuz havaalanı, sefer saati, uçuş rotası, koltuk numarası, bagaj hakkı gibi verilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra onaylama aşamasını da bitirmiş oluyorsunuz.

Check- in İşlemi Nedir, Nasıl Yapılır?
Check- in işlemi, kısaca uçak biletinizi onaylanması anlamına gelen bir işlemdir.  Havaalanından ya da online olarak check- in yapabilirsiniz. Biletinizin kontrolü ve bagaj verme işlemlerinizin kontrolden geçip onaylandığı bir işlemdir. Online check- in işlemi için, satın alma işlemi sırasında size verilen PNR numarasını, rezervasyon kodunu, kullanmak durumundasınız. Aynı şekilde, hava alanında bulunan check- in bölümlerinden de yapabilirsiniz. Bunun için biletinizin ve kimliğiniz olması gerekmektedir. Yurt dışı uçuşlarınız için ise, pasaportunuzu göstermeniz istenebilir.

Bagajlar, yanınıza alacağınız el bagajı ve teslim edeceğiniz diğer bagaj olmak üzere iki şekildedir. Bagaj teslimi sırasında, check- in işlemi için, havaalanında bagajınızı tartıp etiket vermektedirler. Aynı şekilde el bagajınız için de ek bir kart bulunmaktadır. Geçiş sırasında sıkıntı olmaması adına ikisini de almanız önemlidir. Yurt içi uçuşlarında check- in sistemi, maksimum 1,5 saat kala başlamakta ve sefer saatine yarım saat kala kapanmaktadır. Yurt dışı uçuşlarında ise daha dikkatli olmanız gerekiyor. 2 saat kala check- in işlemleri başlamaktadır. Bu nedenle uçak biletinizi aldığınız zaman sizlere bu durum hakkında bilgilendirilme geçilmektedir. Check- in işleminiz tamamladığında sizlere son olarak geçiş yapmanız sırasında lazım olacak ve uçağa hangi kapıdan geçiş yapacağınız, koltuk numaranız gibi bilgilerin yer aldığı bir kart vereceklerdir.

Uçak Bileti Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Uçak biletinin nasıl alınması gerektiğinden söz etmiştik. Bu aşamaların her birinde seçmiş olduğunuz seçeneğin ne anlama geldiğini bilmeniz ve kontrol ederek ilerlemeniz önemli. Öncelikle sitemiz kapsamında birçok havayolu bulunuyor. Seyahat etmek istediğiniz noktalara hangisinin daha uygun olduğunu bilmelisiniz. Bu şekilde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bununla beraber, bazı şehirlerde birden fazla havaalanı bulunuyor. Özellikle ilk kez gittiğiniz bir yurt dışı şehri ise, hangi havaalanının sizin için ideal olduğunu bilerek seçim yapmalısınız.

Bilet aldığınız seferin aktarması olup olmadığına da dikkat etmelisiniz. Daha uygun fiyatı olması adına bazen şirketler, direkt uçuşların yanı sıra aktarmalı seferler de düzenlemektedir. Bazı seferler 2 saatlik yol için bekleme ve aktarma süreleriyle beraber 22 saate kadar çıkabiliyor. Bununla beraber, aktarmalı uçuş tercih edecekseniz hangi ülkeden geçiş yapıldığı da önemli, buna göre transit vize talep edilebilir.

Satın almak üzere olduğunuz uçak biletinin imkanlarının ne olduğuna da ayrıntılı şekilde göz atmalısınız. Yemek servisi, bagaj sınırı, check- in imkanı gibi hangi seçeneklere sahip olduğuna dikkat etmelisiniz. PNR numaranızı saklamanız ve check- in işlemlerini aksatmamanız da dikkat etmeniz gerekenler arasında. İsminizin ve soyismizin doğru yazılmış olması da önemli. Ciddi anlam değişikliklerine neden olabilecek yanlışlar, uçuşunuzu kaçırmanıza neden olabilir. Kimlik bilgilerinizle birebir uyuşması gerekiyor. Kullandığınız havaalanı firmasının da güvenli olması önemli. Bunlar hem sizin hem de uçuş güvenliği açısından önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*