Yurtdışı uçuşları, çoğu insan için yorucu ya da zahmetli görünebilir.

YAYINLAMA TARİHİ

16/09/2017

23:14
KONUYU PAYLAŞ
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
 • linkedin
 • tumblr
 • vk
 • pinterest
 • reddit
Yurtdışı Uçuşum Var Ne Yapmalıyım?

Yurtdışı Uçuşum Var Ne Yapmalıyım?

 

Yurtdışı uçuşları, çoğu insan için yorucu ya da zahmetli görünebilir. Özellikle ilk kez yurtdışına çıkmak isteyenler için, bu konuda neler yapacağı ya da nasıl hareket edeceği konusu gerçekten bir merak konusu olabilir. Hatta stres yapanlar dahi olabilir. Bunlar, ilk defa yapılacak bir şey için gayet normal şeyler. Peki ama yurtdışı uçuşlarında dikkat edilecekler nelerdir? Gelin bu konuyu konuşalım ve neler yapabileceğimizi düşünelim. Bildiğiniz gibi yurtdışı uçuşları için, çeşitli çalışmalar yapmış olmanız gerekiyor. Valiz hazırlama sürecinden tutun da, evraklarınızı hazırlama sürecine gelinceye kadar gerçekten önemli bir seçenek yaratılması gerekiyor. Yurtdışına ilk defa çıkacaklar için özellikle bir kılavuz hazırlamak istiyoruz. Yapmanız gereken ilk şey, havalimanına erken gitmeniz. Emin olun, bu konu çok önemli bir konu. Yurt dışı uçuşlarında, genel yurtiçi uçuşlarının aksine çok daha farklı kurallar vardır. Örneğin genel yurtiçi uçuşlarının aksine en az 2 saat havalimanına gitmenizi öneriyoruz. Çünkü bu konuda check-in kontuarı önemli oluyor. Yani uçuşa yarım saat kala ya da bir saat kala bile şirket yetkilileri (bilet aldığınız firma) kontuarı kapatabiliyor. Bu yüzden biraz daha sistemli hareket etmenizi öneriyoruz. Zaten erken gitseniz bile, free shop’lar bu konuda gerçekten sizlere iyi zaman geçirtecektir. Yani buralarda güzel zaman geçirmeniz için pek çok şey var.

 

Pasaportunuzu ve Vizenizi Kontrol Edin

 

Pasaport ve vize konusunda yapılacak çalışmalarda, kontrol çok önemlidir. Bu sayede mutlaka ama mutlaka birkaç kez check edin durumu. Uçak bileti de mutlaka yanınızda olsun. Pasaportunuz olmadan yurtdışına çıkış yapmanız mümkün olmuyor. Ayrıca free shoplarda alışveriş yapmanız için de pasaportunuzun olması gerekiyor. Havalimanına gitmeden evvel, hatta ve hatta uçak biletinizi satın almadan evvel vizenizin ve pasaportunuzun kontrolünü yaptığınızdan emin olmanızı öneriyoruz. Gidiş dönüş süreleriniz ile ilgili sorun yaşamayın. Mesela gidiş ve dönüş süreniz uzun diyelim, duruma göre pasaportunuzun da süresi kısa diyelim. İşte o zaman sorun yaşayabilirsiniz. Pasaport, uçak bileti, yurtdışı çıkış harcı dekontu ile yurt dışı uçuşlarında check in sırasına girebilirsiniz artık. Sonrası zaten kolay bir şekilde ilerleyecektir. Bavulunuzu verin ve ardından uçak saatini beklemek adına free shoplara geçiş yapın. Bu durum size keyifli zamanlar geçirtecektir. Bu tarz yerlerde pek çok markanın ürününe ulaşabilir ve çok daha düşük vergiler ile uygun fiyatlarda satın alabilirsiniz. Normalde havalimanlarında pek çok şey pahalı olur. Lakin free shoplarda durum farklı. Dışarda satışa sunulan alkol ürünlerinden tutun da farklı ithal ürünlere kadar pek çok şeyi, burada uygun fiyatlarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Çıkış Harcı Konusuna Aman Dikkat!

 

Çıkış harcını isterseniz işlemlerden önce online olarak yapabilirsiniz. 15 TL tutarında ön plana çıkan yurt dışı çıkış harcınızı yatırabilirsiniz bankadan. Bu harcı şubeden hallederseniz, havalimanlarında sıraya da girmezsiniz. İVDB.gov.tr adresinde bu konuda aktif olarak hizmet veren ve para yatırabileceğiniz bankaların isimlerini ve sırasını bulabilirsiniz. Bu işlem sırasında pasaportunuzun da yanınızda olmasına dikkat edin. Bunlar çok önemli ayrıntılar. Havalimanlarından da kolaylıkla bu işlemi halledebilirsiniz ama, özellikle tatil zamanlarında havalimanları çok yoğun oluyor. Tatil zamanları konusundaki yığılmalardan mağdur olmamak adına, önden ayarlama yapmanızı öneriyoruz. Eğer bankadan dışardan hallettiyseniz, dekontun yanınızda olması konusuna da dikkat edin. Bunların haricinde seyahatinize dair sorular sorulabilir. Bu tarz konular için de hazırlıklı olmanızı öneriyoruz. Yani hem rahat, hem de keyifli bir seyahat için, her konudan hazırlıklı olmanızı öneriyoruz değerli arkadaşlar. Bu sayede işlemler çok daha hızlı ve keyifli bir şekilde ilerlemiş olacak.

Bilet.net Editörü...

Diğer seyahet fikirleri

 • Erzurum’da Mutlaka Yapmanız Gereken 5 Şey

  Tortum Şelalesi, Narman Peribacaları ve Tortum Gölü gibi

  DETAYLI
 • Bayram Tatiline Çıkarken Bavulunuzda Bulunması Gerekenler

  Uzun zamandır düşlediğimiz, uzaktaki sevdiklerimizle tekrar bir araya

  DETAYLI
 • Havalimanında Nasıl Vakit Geçirilir?

  Bildiğiniz gibi havalimanları, yolculuk sürecimize göre pek çok şekilde karşımıza &ccedi

  DETAYLI
 • Kaş Gezilecek Yerler

  DETAYLI
 • Urfa Gezilecek Yerler

  Güneydoğu Anadolu Bölgemizin mistik ve gizemli atmosferi ile

  DETAYLI