Sedir Adası, Saklıgöl’ü ve Baca mağarası ile ünlü olan Marmaris;

YAYINLAMA TARİHİ

09/09/2017

23:33
KONUYU PAYLAŞ
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
 • linkedin
 • tumblr
 • vk
 • pinterest
 • reddit
Marmaris Gezilecek Yerler

Marmaris Gezilecek Yerler

 

Sedir Adası, Saklıgöl’ü ve Baca mağarası ile ünlü olan Marmaris; tıpkı Bodrum ve Fethiye gibi Muğla’nın diğer ilçeleri arasından sıyrılmayı başararak, güzelliği ile ön plana çıkan turizm beldeleri arasında yer alıyor.

Tertemiz plajları, Marmaris ve civarında yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen kalıntıların sergilendiği Marmaris Arkeoloji Müzesi, olta balıkçılığının oldukça gelişmiş olduğu Hisarönü ile Marmaris; gezip görülmeye değer yüzlerce güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

Datça yarımadasına epey bir yakın mesafede bulunan Marmaris, Dalaman Havalimanı’na ise 1 saatlik bir uzaklıkta yer alıyor. Tarihi geçmişi M.Ö 12.000 yılına kadar uzanan Marmaris; tarih boyunca Karia, Rodos, Mısır, Roma, Bizans ve Selçuklu gibi farklı medeniyetlere tabi olmuş.

Bu yazımızda Bilet.net ekibi olarak; Marmaris’i seyahat rotalarına eklemeyi düşünenler için bu şirin ilçe hakkında kısaca bilgi vermek istedik.

 

İşte, Marmaris Gezilecek Yerler Listemiz;

 

 • Cennet Adası

 

Eşsiz doğal güzellikleri daha ilk bakışta göze çarpan Cennet Adası; Marmaris gezilecek yerler listemizde zirvede bulunuyor. Cam mavisi rengindeki suyu ile ziyaretçilerini büyüleyen bu ada; Marmaris koyunun da hemen ön kısmında yer alıyor.

Ada tutkunlarının uğrak noktası olan Cennet adası, trekking aktivitesi için de oldukça elverişli. Kartpostal tadındaki görünümü ile buram buram cennet kokan Cennet adasında denize daldıktan sonra çevredeki restoranlarda da en lezzetli Ege yiyeceklerini tadabilmeniz mümkün.

 

 • Marmaris Saklıgöl

 

Tıpkı ismi gibi saklı bir cennet olan Marmaris Saklıgöl; sessiz, sakin, dinlendirici ve huzurlu ortamı ile kafa dinlemek isteyenlerin vazgeçilmez adresi. Gölü çevreleyen yemyeşil ağaçlar; oksijen depolamak yani temiz hava almak isteyenler için birebir.

Saklıgöl’de misafirleri ağırlayan cafe vb. işletmelerde mangal keyfi yapabiliyor; lezzetli bir sabah kahvaltısı eşliğinde orman manzarasını izleyebiliyorsunuz. Ardından da yediklerinizi eritmek için doğa yürüyüşüne çıkabiliyorsunuz.

Kısacası Marmaris Saklıgöl; tam da Marmaris’e yakışacak güzelliği ile Marmaris gezilecek görülecek yerler listemizde bulunmayı sonuna kadar hak ediyor.

 

 • Marmaris Kalesi

 

Sahip olduğu şaşırtıcı ve üzücü hikayesi ile Evliya Çelebi’nin eserlerinde bahsettiği Marmaris Kalesi; 1521 tarihinde inşa edilmiş. Kalenin hikayesine göre Kanuni Sultan Süleyman’ın kale tasarımını beğenmemesi mimarın canına mal olmuş.

Birinci Dünya Savaşı esnasında büyük bir bölümü yıkıma uğrayan Marmaris Kalesi’nden geriye pek bir şey kalmasa da kalenin içine 1991 yılında açılan Marmaris müzesi; daha çok Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eserlerin sergilendiği bir tarihi müze olarak varlığını sürdürüyor.

Yedi farklı bölümden oluşan kalede Osmanlı İmparatorluğu’na ait olan kilim, mobilya ve süs eşyalarının sergilendiği bir de Etnografya bölümü bulunuyor. Kısacası Marmaris Kalesi; Anadolu’da ve Marmaris’te hüküm sürmüş çoğu medeniyetin tarihine ışık tutuyor.

 

 • Amos Antik Kenti

 

Marmaris gezilecek yerler listesinde hem doğal güzellikleri hem de tarihi kalıntıları bir arada bulundurması ile özel bir yere sahip olan Amos Antik Kenti, Amos Koyu’nu çevreleyerek, kucaklıyor. M.Ö 200 yılında yerleşim yeri olarak benimsenmeye başlayan Amos Antik Kenti, muhteşem gün batım manzarası izleyebileceğiniz bir yer.

Helen dilinde ‘Ana Tanrıça Tapınağı’ olarak kutsanmış olan bu antik kent; Helenistik döneme ait pek çok kalıntıyı sınırlarında barındırıyor. Özellikle son zamanlarda hızlanan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen tarihi eserler; Marmaris müzesinde sergileniyor.

 

 • Baca Mağarası

 

Marmaris’in en gözde dalış noktalarından biri olan Baca mağarası; adrenalin severlerin de favorisi. Bol bol su altı fotoğraf çekebileceğiniz Baca Mağarası’nın su altındaki uzunluğu ise 50 metreyi buluyor. Sular altında uzanan mağarada sıra dışı bir dalış deneyimi yaşarken; pek çok renkli balık türünü de görebiliyorsunuz.

Dalış sizin de vazgeçilmezlerinizden biriyse bu mağaraya kesinlikle uğramanızı öneriyoruz.

 

Şimdiden, keyifli tatiller…

Bilet.net editörü...

Diğer seyahet fikirleri

 • Ayvalık Gezilecek Yerler

  Yüzlerce yıllık zamana meydan okuyarak, günümüze kadar ulaşmayı

  DETAYLI
 • Havalimanında Nasıl Vakit Geçirilir?

  Bildiğiniz gibi havalimanları, yolculuk sürecimize göre pek çok şekilde karşımıza &ccedi

  DETAYLI
 • Bodrum Gezilecek Yerler

  Muğla ilimizin 13 ilçesi arasında doğal güzellikleri, masmavi ve berrak suları

  DETAYLI
 • Uçakta Nasıl Koltuk Tercih Edilmeli?

  Uçakta tercih edilmesi gereken koltuk diye bir kaide yok aslında.

  DETAYLI
 • Bayram Tatiline Çıkarken Bavulunuzda Bulunması Gerekenler

  Uzun zamandır düşlediğimiz, uzaktaki sevdiklerimizle tekrar bir araya

  DETAYLI