Yüzyıllık tarihi şehir surları, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait cami,

YAYINLAMA TARİHİ

13/09/2017

23:00
KONUYU PAYLAŞ
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
 • linkedin
 • tumblr
 • vk
 • pinterest
 • reddit
Diyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Yerler

 

Yüzyıllık tarihi şehir surları, Selçuklu ve Osmanlı Dönemine ait cami, medrese ve han örnekleri ile Diyarbakır; Güneydoğu Anadolu Bölgemizin çevre illere nazaran en gelişmiş şehirleri arasında yer alıyor.

9000 yılı aşkın tarihi geçmişi ile dimdik ayakta durmayı başaran bu şehrimizdeki tarihi kalıntılar; şehrin Yontma Taş Devri’nde bile yerleşim yeri olarak benimsendiğini gösteriyor. Mezopotamya Uygarlıkları ile Anadolu Medeniyetleri arasında adeta bir köprü vazifesini üstlenen Diyarbakır, diğer adıyla Kürtçe Amed, tarih boyunca Hititler, Urartular, Ermeniler, Romalılar, Selçuklular, Eyyübiler, Akkoyunlular, Osmanlılar gibi oldukça köklü ve güçlü imparatorluklara tabi olmuş.

Bu yazımızda Bilet.net ekibi olarak; Doğu’nun en gizemli şehri olma unvanına sahip olan; yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başaran bu şehirde kesinlikle görmeniz gereken tarihi ve doğal güzelliklere yer vermek istedik.

 

İşte, Diyarbakır Gezilecek Yerler Listemiz:

 

 • Diyarbakır Müzesi

 

Çayönü, Hallançemi vb. Diyarbakır ilçelerinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen tarihi kalıntı ve eserlerin sergilendiği Diyarbakır Müzesi; Diyarbakır gezilecek yerler listemize ilk sıradan giriş yapıyor.

Müzeyi baştan sona gezdiğinizde Diyarbakır geçmişine ışık tutan, Neolitik, Helenistik, Bizans, Selçuklu vb. dönemlere ait pek çok tarihi eseri yakından görme şansına sahip olabiliyorsunuz. 30.000’e yakın tarihi kalıntının ziyaretçiler ile buluştuğu müze; sadece Anadolu uygarlıkları değil Mezopotamya medeniyetleri hakkında da bilgiler veriyor.

Şehirdeki tarihi binaları ziyaret etmeden önce müzeye uğrayarak; şehir hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

 

 • Tarihi Diyarbakır Surları

 

Karacadağ’dan başlayarak Dicle Nehri’ne kadar uzanan; Çin seddinden sonra dünyanın en uzun surları olma özelliği taşıyan tarihi Diyarbakır Surları; heybetli ve görkemli yapısı ile Diyarbakır’ın sembolü olarak, ziyaretçilerini karşılıyor.

9000 yıldan beri varlığını sürdüren bu surlar; Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin harmanlanması sonucunda estetik bir görünüm kazanmış. Öyle ki surlarda yer alan figürler, burçlar; kendinizi otantik bir ortamda hissetmenizi sağlıyor.

 

 • Diyarbakır Sipahiler Çarşısı

 

Diyarbakır’a özgü yöresel kıyafetlerin, en lezzetli yiyeceklerin, hediyelik eşyaların Diyarbakır esnafı tarafından satışa sunulduğu Diyarbakır Sipahiler Çarşısı; Diyarbakır gezilecek yerler listemizde 3. sırada bulunuyor.

Tarihte Anadolu ve Mezopotamya arasındaki en önemli ve en büyük ticaret merkezlerinden biri olmayı başaran bu çarşı; tarihi dokusunu da hala koruyor. Hepsi birbirinden güzel, el emeği ile hazırlanmış, işlemeli dokuma kıyafet ve elbiseler bulabileceğiniz bu çarşıya uğramadan Diyarbakır seyahatinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.

 

 • Hevsel Bahçeleri

 

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde yerini alan, Güneydoğu Anadolu Bölgemizin en büyük kuş cenneti olma unvanına sahip olan Hevsel Bahçeleri; Dicle Nehri ile Diyarbakır Kalesi arasındaki yaklaşık 700 hektarlık oldukça verimli bir arazi boyunca uzanıyor.

Yemyeşil çayırlar ile bezenmiş olan bu bahçe; Diyarbakır’ın en güzel köşesi olarak; yaz atmacalarına, kızıl şahinlere ve pek çok kuş türüne bir anne gibi kucak açıyor.

Bol bol fotoğraf çekmekten kendinizi bir türlü alıkoyamayacağınız Hevsel Bahçeleri’ni Diyarbakır gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

 

 • Birkleyn Mağaraları

 

Mistik hikayesi ile adrenalin ve gizem tutkunlarına hitap en Birkleyn Mağaraları; Diyarbakır’ın keşfedilmeyi bekleyen en gizli köşelerinden biri. 900 metreyi aşan uzunluğu ile oldukça büyük olan mağarada çok sayıda Assur kabartma ve yazıt örnekleri bulunuyor.

Mağaranın hikayesi de en az mağaranın kendisi kadar ilgi çekici. Bu efsaneye göre Antik Dönem’de ölülerin yaşadığı yer altı dünyası olarak bilinen diğer boyuta bu mağarada yer alan bir bölüm sayesinde giriliyormuş.

Gerilim ve korku dolu bir yolculuk için muhakkak Birkleyn Mağaraları’na da uğrayın.

Keyifli tatiller…

Bilet.net editörü...

Diğer seyahet fikirleri

 • Uçakta Nasıl Koltuk Tercih Edilmeli?

  Uçakta tercih edilmesi gereken koltuk diye bir kaide yok aslında.

  DETAYLI
 • Tatile Çıkarken Bunları Almayı Unutmayın

  Tatile çıkmaya hazırlanıyoruz ve olması gerekenleri tek tek sıralıyoruz.

  DETAYLI
 • Bayram Tatiline Çıkarken Bavulunuzda Bulunması Gerekenler

  Uzun zamandır düşlediğimiz, uzaktaki sevdiklerimizle tekrar bir araya

  DETAYLI
 • Urfa Gezilecek Yerler

  Güneydoğu Anadolu Bölgemizin mistik ve gizemli atmosferi ile

  DETAYLI
 • Bayram Yolculuğuna Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, 4 gün boyunca sürecek olan tatilimizi en iyi

  DETAYLI