Muğla ilimizin 13 ilçesi arasında doğal güzellikleri, masmavi ve berrak suları

YAYINLAMA TARİHİ

30/08/2017

15:12
KONUYU PAYLAŞ
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
 • linkedin
 • tumblr
 • vk
 • pinterest
 • reddit
Bodrum Gezilecek Yerler

 

Bodrum Gezilecek Yerler

 

Muğla ilimizin 13 ilçesi arasında doğal güzellikleri, masmavi ve berrak suları ile ön plana çıkan Bodrum; her yıl yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi gören bir turizm merkezimiz olmaya devam ediyor. Uluslararası çapta üne kavuşan ve Antik Çağ’da ‘Halikarnassos’ ismi ile anılan bu tatil beldemiz; tarih boyunca çok sayıda güçlü medeniyete ev sahipliği yapmış. Anadolu’da en son fethedilen Hristiyan toprağı olma özelliğine sahip olan Bodrum; tam olarak 1. Süleyman’ın Rodos seferleri esnasında Türk topraklarına katılmış.

Bu yazımızda Bilet.net ekibi olarak; bu gözde turizm merkezine yolunuz düştüğünde, Bodrum’da kesinlikle uğramanız gereken adreslerden bahsetmek istedik.

 

İşte; Bodrum Gezilecek Yerler Listemiz:

 

 • Tarihi Bodrum Kalesi ve Su Altı Arkeoloji Müzesi

 

Bodrum Kalesi

Bodrum ile özdeşleşen, yapımında ağırlıklı olarak mermer taşların kullanıldığı Bodrum Kalesi; Bodrum gezilecek yerler listemizde ilk sırada bulunuyor. Kısa bir süre önce Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermeye başlayan Bodrum Kalesi; 16. yy’da Hristiyan Saint Jean Şövalyeleri tarafından inşa edilmiş.

Bodrum Kalesi’nin inşası sırasında ise Dünyanın Yedi Harikası listesinde bulunan ancak günümüze çok az bir kısmı ulaşmayı başaran Mauseoleum’a ait olan mermer taşlar kullanılmış. Tarihi kalıntı ve yapılara ilgi duyuyor; Bodrum ve çevresinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında elde edilen tarihi eserleri bir de yakından görmek istiyorsanız; Bodrum gezinize tarihi Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek, başlayabilirsiniz.

Ülkemizde türünün ilk örneği olan Su Altı Arkeoloji Müzesi geziniz esnasında 3300 yıllık dünyanın en eski batığını da kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 • Sandima Köyü

 

Uzun bir süre önce unutulmaya yüz tutmuş olan Sandima Köyü; Bodrum gezilip görülecek yerler listenizde kesinlikle olması gereken bir diğer adres. Özellikle doğa ile iç içe, gizemli ve sıra dışı bir zaman dilimi geçirmek adına Sandima Köyü’ne uğrayabilir; burada her ne kadar yıkık dökük olsa da tarihi dokusunu korumayı başaran Bodrum evlerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Dilerseniz köyde kamp kurabilir; bir süreliğine tüm kalabalıktan uzaklarda kafanızı dinleyebilirsiniz.

Temiz hava solumak, yeşillikler içerisinde dinlendirici zaman dilimi geçirmek ve trekking aktiviteleri gerçekleştirmek isteyen tüm gezginlere Sandima Köyü’ne uğramalarını öneriyoruz.

 

 • Turgutreis Pazarı

Bodrum ve Muğla’ya dair yöresel lezzetleri bulabileceğiniz Turgut reis pazarı; alışveriş yapmaktan hoşlanan tatilciler için oldukça elverişli. Pazarda yöresel lezzetlerin yanı sıra doğal taşlardan yapılan takı satıcılarını da görebiliyorsunuz. Hatta pazarda el işçiliği ile bezenmiş eserlerin satıldığı bir sokak da bulunuyor.

Kısacası Bodrum’un kültürel, coğrafi ve tarihi değerlerinin sergilendiği Turgutreis pazarındaki tezgahlardan birinde gözünüze takılacak yani ilginizi çekecek bir şeyler bulacağınızdan şüpheniz bile olmasın!

 

 • Bodrum Plaj ve Koyları

 

Sonsuz sayıda plaj, işletme ve koyu bünyesinde barındıran Bodrum; muhteşem atmosferi, pırıl pırıl suları ve tertemiz plajları ile ülkemizin takdiri hak eden tatil beldelerinden biri!  Bodrum’un en ünlü koyları listesinde ise Bitez, Aspat ve Güvercinlik koyları bulunuyor.

 Çok sayıda irili ufaklı otelin yer aldığı bu koylarda 5 yıldızlı, butik hatta tatil köyü konseptinde hizmet veren işletmelerden birinde konaklayabilir; Bodrum’un keşfedilmeyi bekleyen en güzel koylarını hemen keşfe koyulabilirsiniz.

 

 • Pedasa Antik Kenti

 

Bodrum’a yalnızca 4 km uzaklıkta bulunan Pedasa Antik Kenti’ni Bodrum gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın! Antik Çağ’da Leleg halkının hükümdarlık sürdüğü bu antik kentte günümüzde yerel taşlar ile bindirme tekniği kullanılarak yapılmış, kubbeli mezar kalıntılarına hemen hemen her adımda rastlayabiliyorsunuz.

Mistik bir yolculuğa çıkararak, geçmişin gizemli kapılarını aralamak isteyen gezginler için Pedasa Antik Kenti’nin tam da biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

Bodruma biletinizi alıp tatil için geldiğinizde her hangi bir olumsuzluk ile karşılaştığınızda bölgenin yerel yönetimi olan Bodrum Kaymakamlığına başvurabilirsiniz.

Bodrum Emniyet Güçlerine ulaşmak isterseniz İlçe Emniyeti.

 

Bilet.net olarak; şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

Bilet.net editörü...

Diğer seyahet fikirleri

 • Hızlı Tren Biletimi Nasıl Alabilirim?

  Yalnızca devlet demiryolları alt yapısı ile hizmet sağlayan tren bilet sistemi,

  DETAYLI
 • İnternetten Otobüs Bileti Nasıl Alınmalı

  İnternetten otobüs bileti nasıl alınmalı?

  DETAYLI
 • Uçakta Nasıl Koltuk Tercih Edilmeli?

  Uçakta tercih edilmesi gereken koltuk diye bir kaide yok aslında.

  DETAYLI
 • Bayram Yolculuğuna Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, 4 gün boyunca sürecek olan tatilimizi en iyi

  DETAYLI
 • Uçaklarda Yer Alan WC’ler Çalışıyor Mu?

  Uçaklar üzerinde yer alan WC’ler ile ilgili pek bilinmese

  DETAYLI