Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, 4 gün boyunca sürecek olan tatilimizi en iyi

YAYINLAMA TARİHİ

30/08/2017

13:56
KONUYU PAYLAŞ
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
 • linkedin
 • tumblr
 • vk
 • pinterest
 • reddit
Bayram Yolculuğuna Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Bayram Yolculuğuna Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, 4 gün boyunca sürecek olan tatilimizi en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimiz üzerine çoktan planlar yapmaya başladık bile. Kimimiz bayram tatilini sevdikleriyle birlikte bir tatil köyünde geçirmeye karar verirken; bir kısmımız da bu bayramda da tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi uzak şehirlerde bulunan ailelerini ziyaret etmeyi kararlaştırdı. Kısacası; bu bayramı da mutlu mesut bir şekilde geçirme amacıyla bir süredir bayram hazırlıklarımız üzerinde yoğunlaştık.

Bu yazımızda Bilet.net ekibi olarak; bayram hazırlıklarımız tam gaz devam ederken, uzun yolculuğa çıkacak olan okuyucularımız için gerek yolculuk öncesinde gerekse yolculuk esnasında göz önünde bulundurmaları gereken hayat kurtarıcı detaylara yer vermek istedik. Sevdiklerinizle birlikte güvenli, sorunsuz ve konforlu bir yolculuk geçirmeyi diliyorsanız; bu yazımızı kesinlikle okumanızı öneriyoruz.

İşte, yolculuk esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar:

 

 • Yolculuğa sabahın ilk saatlerinde çıkmaya gayret gösterin

 

Özellikle 10 saati aşan, uzun bir yolculuğa çıkacaksanız; yolculuğa çıkmadan önceki gece, ertesi gün dikkat ve odaklanma sorununu ile karşılaşmamak adına muhakkak en az 8 saatlik bir uyku çekmenizi öneriyoruz. Aksi halde yolculuk boyunca bir önceki gecenin yorgunluğu yüzünden gözlerinizi açık tutmakta zorlanabilir, direksiyon başında dalıp gitme hatası ile karşılaşabilir; dikkatinizi bir türlü toparlayamayabilir; yani kendiniz ve sevdiklerinizin can güvenliğini tehlikeye atabilirsiniz. Aman dikkat!

 

 • Yolculuk sırasında ağır ve yağlı yiyecekler yeme hatasına düşmeyin

 

Uzun yolculuklar söz konusu olduğunda araç sürücülerin en sık yaptığı hatalardan biri de yolculuk öncesinde ve sonrasında ağır ve yağlı yiyecekler tüketmek! Size keyif veren bu alışkanlığınız; yolculuğunuz boyunca hiç de beklemediğiniz bir anda sizi ağırlaştırarak, uykunuzu getirebilir.

Bu yüzden en kısa sürede, yolculuk esnasında kısa bir dinlenme ve ihtiyaç molası verdiğiniz anlarda yağlı yiyecekler yerine çorba gibi hafif besinler tüketme alışkanlığı edinin. Alkol kullanmamanız gerektiğini hatırlatmaya gerek bile duymuyoruz!

 

 • Rahat kıyafetler ile seyahat edin

 

Konforunuza, lüksünüze ve rahatınıza düşkün bir insansanız; sıcak ve bunaltıcı günlerin devam edeceği Eylül ayında yolculuk ederken, bedeninizi sıkan, dar, rahatsızlık veren ve terleten kıyafetlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuçta aracınız 10 saat boyunca sizin eviniz olacak!

Kalp, tansiyon gibi ciddi rahatsızlıklarınız varsa ince ve nefes alabilen kıyafetler giymeli, yolculuğunuza 2 saatte bir ara vererek, bol bol ruhunuzu ve bedeninizi dinlenmelisiniz. Frene basarken zorlanmamak adına terlik kullanmamalı, ince tabanlı ve düz bir ayakkabı tercihinde bulunmalısınız.

 

 

 • Emniyet kemerinizi mutlaka takın

 

Sürüş güvenliğinin oldukça önemli bir parçası olan emniyet kemeri; olası bir kaza esnasında sizi koruyabilecek en önemli faktör olduğu için yolculuk boyunca emniyet kemerinizi çıkarmayın. Sevdiklerinizin de tıpkı sizin gibi emniyet kemerlerinin takılığı olduğundan emin olun.

Daima önünüzdeki aracınızla aranızda olan takip mesafesini koruyun, yoldaki tabela ve çizgileri takip edin; her ne olursa olsun trafik kurallarına uymaktan vazgeçmeyin. Hatalı sollamanın, üzücü trafik kazalarını beraberinde getiren nedenler listesinde ilk sıralarda bulunduğunu asla ve asla aklınızdan çıkarmayın.

 

 • Yolculuğa çıkmadan önce aracınızın yıllık rutin bakımlarını yaptırın!

 

Son model araçla yola çıkmanız; maalesef ki aracınızın sizi yarı yolda bırakmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden de aracınızın rutin bakımlarını henüz yaptırmadıysanız; bir an önce yetkili bir servise gidin ve bakımı tamamen eksiksiz olan aracınız ile yolculuğa çıkmanın huzurunu ve ayrıcalığını yaşayın.

Yolculuk öncesinde lastiklerinizin hava basınçlarını kontrol edin, araç su kontrolünü yaptırın, bunaltıcı sıcaklarda klimasız kalma riski ile yüzleşmemek için klima ayarlarına da muhakkak göz gezdirin.

Yolculuğunuz esnasında bir olumsuzluk ile karşılaşıp emniyet güçlerinden destek almak isterseniz Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Tatil bölgelerindeki kültürel faaliyetleriniz için ise Kültür Bakanlığının Kültür Portalını ziyaret edebilirsiniz.

Güvenli ve sorunsuz bir bayram yolculuğu dileklerimizle…

Bilet.net editörü...

Diğer seyahet fikirleri

 • Bayram Yolculuğuna Çıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, 4 gün boyunca sürecek olan tatilimizi en iyi

  DETAYLI
 • Bodrum Gezilecek Yerler

  Muğla ilimizin 13 ilçesi arasında doğal güzellikleri, masmavi ve berrak suları

  DETAYLI
 • Yurtdışı Uçuşum Var Ne Yapmalıyım?

  Yurtdışı uçuşları, çoğu insan için yorucu ya da zahmetli görünebilir. DETAYLI

 • Samsun Gezilecek Yerler

  Orta Karadeniz Bölgemizin çevre illere nazaran kat ve kat daha gelişmiş

  DETAYLI
 • Bayram Tatiline Çıkarken Bavulunuzda Bulunması Gerekenler

  Uzun zamandır düşlediğimiz, uzaktaki sevdiklerimizle tekrar bir araya

  DETAYLI