Yüzlerce yıllık zamana meydan okuyarak, günümüze kadar ulaşmayı

YAYINLAMA TARİHİ

30/08/2017

12:11
KONUYU PAYLAŞ
 • facebook
 • twitter
 • google
 • instagram
 • linkedin
 • tumblr
 • vk
 • pinterest
 • reddit
Ayvalık Gezilecek Yerler

Ayvalık Gezilecek Yerler

 

Yüzlerce yıllık zamana meydan okuyarak, günümüze kadar ulaşmayı başaran tarihi Rum evleri ile Ege Bölgemizin dikkat çekmeyi başaran turizm beldeleri arasında olan Ayvalık; Balıkesir’in en batı kısmında yer alan bir tatil beldemiz. İsmini Antik Çağ’da bir çeşit ayva anlamına gelen ‘Kidonia’ isminden alan Ayvalık; tarih boyunca birbirinden güçlü çeşitlere uygarlıkların hakimiyeti altında kalmış.

Upuzun kumsalları ile hafızalara kazınan Sarımsaklı Plajları’na, yerli ve yabancı turistlerin gözde uğrak noktası olan Cunda Adası’na ev sahipliği yapan Ayvalık; köklü geçmişi ile tarihi kalıntılara ilgi duyan gezginlerin de en sevdiği beldelerden biri!

Bu yazımızda Bilet.net olarak; Ayvalık’a yolunuz düştüğünde bu muhteşem sahil kentinde daha keyifli bir tatil geçirebilmeniz adına nerelere uğrayabileceğinizden bahsetmek istedik.

 

İşte, Ayvalık Gezilecek Yerler Listemiz

 

·        Cunda Adası

 

Yerleşik halkın çoğunu 1924 nüfus mübadelesi esnasında Girit ve Midilli adalarından göç etmek zorunda kalan Türklerin oluşturduğu Cunda Adası; Ayvalık gezilecek yerler listesinde ilk sırada bulunuyor. Diğer adı Alibey Adası olan bu ada; aynı zamanda Ayvalık’ın 22 adet adası içerisinde yerleşime açık olan tek adası olma özelliğini de taşıyor.

Masmavi denizi, berrak suları ve tertemiz plajları ile ziyaretçilerini kendine aşık eden Cunda Adası’nı baştan sona keşfederken; kendinizi sanki evinizde gibi hissedecek, bu muhteşem adadan asla ayrılmak bile istemeyeceksiniz. Kim bilir belki emekli olduğunuz zaman her bir köşesi cennetten bir kareyi andıran Cunda Adası’na yerleşmeye bile niyet edebilirsiniz!

 

·        Sarımsaklı Plajları

 

Yaz aylarında dolup taşan, tabiri caizse iğne atsanız yere düşmeyecek kadar kalabalık olan Sarımsaklı Plajları; Ayvalık gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir diğer önemli adres. Yazın en sıcak ve bunaltıcı günlerinde bile buz gibi soğuk suları ile tatilcileri serinletmeyi başaran Sarımsaklı Plajları; Ayvalık merkeze yalnızca 8 kmlik bir uzaklıkta bulunmakta.

Oldukça uzun olan Sarımsaklı Plajları; müşterilerine konfor ve rahatlık sunan 7 km uzunluğunda bir adet de güneşlenme terasına sahip. Kısacası Sarımsaklı plajları; ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlamayı başarıyor.

Sarımsaklı plajlarında uzun yoldan gelenlerin gönül rahatlığıyla konaklayabileceği çok sayıda otel vb. işletme de bulunuyor. Plajda yer alan restoranlarda ise başta balık çeşitleri olmak üzere Balıkesir’e özgü birbirinden lezzetli yiyecek ve içecek menüleri bulunuyor.

 

·        Patricia Koyu

 

Sessiz ve sakin plajları, dinlendirici ve insanın içini huzur ile dolduran muazzam doğası ile Patricia Koyu; Ayvalık’ın en gözde turizm noktası ile Cunda Adası’nda bulunuyor. Cunda’nın en tenha koyu olma unvanına sahip olan bu koy; bu yönüyle de daha çok çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Dört bir yanı zeytin ve çınar ağaçları ile çevrili olan Patricia Koyu’nda aileniz ile birlikte büyük şehir karmaşasından çok uzaklarda masalımsı bir tatil geçirebilirsiniz.

 

·        Aşıklar Tepesi

 

Ayvalık’ın en cezbedici yerlerinden biri olan Aşıklar Tepesi; sevgilinizle yani hayatınızın aşkı ile ziyaret edebileceğiniz oldukça özel bir yer. Aşıklar Tepesi’ne çıktığınız vakit Cunda Adası’nı bir de tepeden, kuşbakışı seyre dalabiliyorsunuz. Muhteşem deniz manzarası ile görenleri büyülemeyi başaran Aşıklar Tepesi; 2007 yılında restore edilerek, yerli ve yabancı turistlere açılmış. Üstelik bu tepede Ayvalık’ın ilk yer değirmeni de bulunmakta. Kısacası bu tepe, Ayvalık gezilecek görülecek yerler listenize eklemeye değer bir adres!

Cunda Adası Aşıklar Tepesi’nde sevgilinizle birlikte çay içebileceğiniz bir adet kafe de yer alıyor. Sevgilinize aşk itirafında bulunmak ya da ona evlilik teklif etmek adına Aşıklar Tepesi’ni tercih edebilirsiniz. Ya da balayınız esnasında Aşıklar Tepesi’ne çıkabilir; burada sevgilinizle birlikte çekindiğiniz birbirinden güzel fotoğraf karelerinin başrolü olabilirsiniz.

 

Ayvalık biletinizi alıp tatil için geldiğinizde her hangi bir olumsuzluk ile karşılaştığınızda bölgenin yerel yönetimi olan Ayvalık Kaymakamlığına başvurabilirsiniz.

Ayvalıkta Emniyet Güçlerine ulaşmak isterseniz İlçe Emniyeti.

 

Bilet.net olarak; şimdiden keyifli tatiller diliyoruz.

Bilet.net editörü...

Diğer seyahet fikirleri

 • Uçakta Nasıl Koltuk Tercih Edilmeli?

  Uçakta tercih edilmesi gereken koltuk diye bir kaide yok aslında.

  DETAYLI
 • Hızlı Tren Biletimi Nasıl Alabilirim?

  Yalnızca devlet demiryolları alt yapısı ile hizmet sağlayan tren bilet sistemi,

  DETAYLI
 • Tatile Çıkarken Bunları Almayı Unutmayın

  Tatile çıkmaya hazırlanıyoruz ve olması gerekenleri tek tek sıralıyoruz.

  DETAYLI
 • Bodrum Gezilecek Yerler

  Muğla ilimizin 13 ilçesi arasında doğal güzellikleri, masmavi ve berrak suları

  DETAYLI
 • Ayvalık Gezilecek Yerler

  Yüzlerce yıllık zamana meydan okuyarak, günümüze kadar ulaşmayı

  DETAYLI